Comparison of parents' perception and professional detection of early orthodontic treatment needs among children in Istanbul
İstanbul'daki çocuklarda erken ortodontik tedavi ihtiyacı hakkındaki ebeveyn algısı ile profesyonel tespitin karşılaştırılması
- Tez No: 965823
- Danışmanlar: DOÇ. GÖKSU TRAKYALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortodonti Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı profosyenel değerlendirmeler ile çocukların ebveynlerinin tutumlarının değerlendirmelerinin karşılaştırılması sonucu çocuklarının maloklüzyonuna ilişkin farkındalıklarını ve tutumlarını değerlendirmektir. Gereç ve Yöntemler: Çalışma nüfusunu, İstanbul'da bulunan Yeni Yüzyıl Üniversitesi Diş Hastanesi Pedodonti kliniğine gelen hastalardan rastgele olarak seçilmiş (8-12 yaş) 300 çocuk ve ebeveynleri oluşturmuştur. Ebeveynlerin farkındalıklarını ve erken dönem ortodontik tedavisi hakkındaki tutumlarını değerlendirmek için Ortodontik Tedavi Gereksinimi Endeksi'nin (IOTN) Estetik Bileşeni (AC) kullanılarak hazırlanan 19 soruluk bir anket kullanılmıştır. Çocuklardaki maloklüzyon prevalansı araştırmacı tarafından IOTN'nin AC'ı kullanılarak tespit edilmiştir. İstatiksel analiz SPSS (sosyal bilimler için istatistik paketi) ile yapılmıştır. Bulgular: En yaygın maloklüzyon çeşidinin Angle molar Sınıf II (%55), bunu takiben Sınıf I (%37.5) ve Sınıf III (%7.7) olduğu tespit edilmiştir. Ebeveynlerin (%51.3) erken dönem ortodonti hakkında bilgi sahibi olmadığı gözlenmiştir. Babaların eğitim düzeyi ile çocuğun diş görünümünü doğru tahmin etme arasında %57.3 oranında anlamlı derecede bir ilişki bulunmuştur. Sonuç: Velilerin yarıdan fazlası maloklüzyon ve estetik değerlendirmeyi doğru tahmin edemediğinden farkındalık eksikliği olarak algılanmıştır. En yaygını maloklüzyonun Sınıf II olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study aims to assess parents' awareness and attitude regarding their children's malocclusion compared with professional assessments. Material and Methods: The study population consisted of 300 randomly selected children (aged 8–12 years) and their parents who visited the Pedodontics Dentistry Department in Yeni Yüzyıl University Dental Hospital in Istanbul, Turkey. A questionnaire of 19 questions was used to assess parents' awareness using the Aesthetic Component (AC) of the Index of Orthodontic Treatment Need (IOTN) and knowledge about preventive orthodontics. Clinical examination was performed by calibrated examiner to measure the prevalence of malocclusion of the children using AC from IOTN. Statistical analysis was performed with SPSS (statistical package for the social sciences). Results: The most common Angle's molar relationship was Class II (55 %), followed by Class I (37.5 %) and Class III (7.7 %). Surprisingly, more than half of the parents (51.3 %) lacked knowledge about preventive orthodontics. There was a statistically significantly strong correlation between fathers' education level and the correct guessing of child's teeth appearance as it was 57.3%. Conclusion: The parent's awareness in Istanbul is being detected as lack of awareness since more than the half hadn't answered correctly. There was a relation between the parent's education and awareness according to early orthodontic treatment as fathers were more than mothers. Class II malocclusion was the most prevalent among children in the area of Istanbul.