Yetişkinlerde yalnızlık ve yaratıcılık
Loneliness and creativity in adults
  1. Tez No: 965824
  2. Yazar: MERVE YALAZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ TAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırmada, yalnızlık ile yaratıcılık arasındaki ilişkiyi daha iyi anlamak ve bireylerin yalnızlık ile başa çıkabilmesine dair geliştirilecek stratejilere katkıda bulunmak hedeflenmiştir. Araştırmaya katılan 18-65 yaş arasındaki 231 kişiden, çevrimiçi anket yöntemi ile Demografik Bilgi Formu, Sosyal ve Duygusal Yalnızlık Ölçeği (SELSA-S) ve Yaratıcı Kişilik Özellikleri Ölçeği (YKÖÖ) kullanılarak toplanan verilerin analizi için SPSS 29.0 paket programı kullanılmıştır. Katılımcıların yalnızlık düzeyleri ile yaratıcı kişilik özellikleri arasındaki ilişkiyi incelemek için ilişkisel tarama yönteminden yararlanılmıştır. Demografik bilgi formunda, yaş, meslek ve medeni durum gibi sosyo-demografik bilgilerin yanı sıra, katılımcıların birlikte yaşadığı kişiler, psikiyatrik veya psikolojik yardım geçmişleri ve varsa aldıkları tanılar, evcil hayvan sahipliği ve sanat-tasarım faaliyetlerine olan ilgileri hakkında sorular yöneltilmiştir. Verilerin analizinde değişkenler arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla Pearson Momentler Çarpımı Korelasyonu, çeşitli demografik özelliklere göre formlardan alınan puanların nasıl farklılık gösterdiğinin anlaşılabilmesi için Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) ve Bağımsız Grup t-Testi, farklılıkların kaynağını belirlemek için de tamamlayıcı post-hoc tekniklerinden Tukey's testi kullanılmıştır. Erkek ve kadın katılımcıların yalnızlık ve yaratıcılık puanlarının belirgin bir fark göstermediği araştırmada, sosyal ve duygusal yalnızlık ile yaratıcı kişilik özellikleri arasında orta düzeyde negatif yönlü bir ilişki tespit edilmiştir. Gelecekte farklı yaş ve meslek gruplarını içeren örneklem grupları ile çalışılması, yalnızlık ve yaratıcılığa etki eden faktörlerin daha iyi anlaşılmasına, yaratıcı faaliyetlerin yalnızlıkla başa çıkma stratejileri üzerine yaklaşımlar geliştirilmesine ve bireylerin yaşam kalitelerinin iyileştirilmesine olanak sağlayabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to better understand the relationship between loneliness and creativity and contribute to the development of coping strategies for individuals dealing with loneliness. The research involved 231 participants aged from 18 to 65, and data were collected through online surveys using the Demographic Information Form, the Social and Emotional Loneliness Scale for Adults-Short Form (SELSA-S) and the Creative Personality Traits Scale (CPTS). The analysis of the data was conducted using SPSS 29.0 package program. A correlational scanning method was employed to examine the relationship between participants' levels of loneliness and creative personality traits. The demographic information form included socio-demographic information such as age, occupation, marital status, living arrangements, psychiatric history, diagnoses if received, pet ownership and interest in art and design activities. Statistical methods including Pearson's product-moment correlation coefficient, One-Way Analysis of Variance (ANOVA), Independent Samples t-Test and the Tukey's post hoc test were used to analyze relationships and differences in scores based on various demographic characteristics. The research found that there was no significant difference in loneliness and creativity scores between male and female participants. However, a moderate negative relationship was identified between social and emotional loneliness and creative personality traits. In the future, it is suggested to work with sample groups that encompass different age and occupation categories to gain a better understanding of factors influencing loneliness and creativity. This approach could help in developing strategies for coping with loneliness through creative activities and contribute to enhancing individuals' quality of life.