Doğal ve kültürü yapılan çipura (sparus aurata) balıklarının bağırsak dokularında mikroplastik varlığının araştırılması
Investigation of microplastic presence in the intestinal tissues of wild and farmed gilthead sea bream (sparus aurata)
- Tez No: 965853
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVDAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu tez çalışmasında, çipura balıklarında (Sparus aurata) mikroplastik varlığı, farklı yetiştirme koşulları (doğal ve çiftlik) ile mevsimsel değişkenlik (yaz ve kış) açısından karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Toplam 172 örnekte, balıkların et dokusu ve bağırsaktan alınan numuneler analiz edilmiştir. Mikroplastik ayrıştırması için %10 potasyum hidroksit çözeltisi kullanılmış, ardından ATR FT-IR spektroskopisi ile polimer türleri belirlenmiştir. Et örneklerindeki şüpheli partiküller µ-FT-IR cihazı ile ölçülmeye daha uygun ve küçük olduğu için tespit sağlanamamıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the occurrence of microplastics in sea bream (Sparus aurata) was comparatively investigated under different rearing conditions (natural and farmed) and seasonal variation (summer and winter). A total of 172 samples were analyzed for fish flesh tissue and intestines. A 10% potassium hydroxide solution was used for microplastic separation, followed by the determination of polymer types using ATR FT-IR spectroscopy. Suspicious particles in the meat samples were smaller and more suitable for measurement with the µ-FT-IR device, and therefore could not be detected.