Bıldırcın içme sularına adaçayı infüzyonu ilavesinin performans, bağırsak histomorfolojisi ve et kalitesi üzerine etkileri
Effects of sage infusion in drinking water on performance, intestinal histomorphology and meat quality
- Tez No: 965869
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN ÇAYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışma, Japon bıldırcınlarının (Coturnix coturnix japonica) içme sularına farklı oranlarda adaçayı infüzyonu (demleme) ilavesinin; büyüme performansı, iç organ gelişimi, sekum mikrobiyotası, bağırsak histolojisi ve bazı et kalite özellikleri üzerindeki etkilerini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Bu amaçla, 160 adet 7 günlük yaşta Japon bıldırcını civcivi rastgele olarak 4 gruba ayrılmış ve her grup 4 tekerrürden oluşturulmuştur. Deneme gruplarının içme sularına günlük olarak sırasıyla %0 (kontrol), %25, %50 ve %75 oranlarında adaçayı infüzyonu ilave edilmiştir. Tüm hayvanlara yem ve su ad libitum olarak sunulmuş, yemlere herhangi bir katkı maddesi ilave edilmemiştir. Araştırma sonucunda, adaçayı infüzyonu ilavesinin canlı ağırlık, canlı ağırlık artışı, yem tüketimi ve yemden yararlanma oranları gibi büyüme performansı parametreleri üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkisinin olmadığı belirlenmiştir (P>0.05). Aynı şekilde, kesim ve karkas özellikleri ile göğüs ve but eti renk değerleri de infüzyon uygulamalarından etkilenmemiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effects of different levels of sage (Salvia officinalis) infusion added to the drinking water of Japanese quails (Coturnix coturnix japonica) on growth performance, internal organ development, cecal microbiota, intestinal histology, and certain meat quality traits. For this purpose, 160 seven-day-old quail chicks were randomly divided into four groups, each consisting of four replicates. The treatment groups received sage infusion daily in their drinking water at levels of 0% (control), 25%, 50%, and 75%, respectively. No feed additives were included in the diet, and both feed and water were provided ad libitum. At the end of the trial, the addition of sage infusion to drinking water showed no statistically significant differences among the groups in terms of final body weight, body weight gain, feed intake, or feed conversion ratio (P>0.05). Similarly, no effects were observed on carcass yield or the color values of breast and thigh meat.