The effect of augmented reality based mobile applications on primary school students' foreign language class anxiety
Artırılmış gerçeklik tabanlı mobil uygulamaların ilkokul öğrencilerinin yabancı dil dersi kaygısı üzerine etkisi
  1. Tez No: 965887
  2. Yazar: ERVA YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMRAH CİNKARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışma, artırılmış gerçeklik (AG) tabanlı mobil uygulamaların Türkiye'deki 214 üçüncü sınıf öğrencisinin yabancı dil sınıfı kaygısı üzerindeki etkisini incelemektedir. Araştırma deneysel bir araştırma tasarımı kullanarak, katılımcıları Chatterpix uygulamasını kullanan deney grubu ve geleneksel öğretim alan kontrol grubu olarak ikiye ayırmıştır. Yabancı dil sınıfı kaygısını ölçmek için 20 maddelik, beşli Likert ölçeği kullanılmıştır. Bulgular, öğrencilerin yabancı dil sınıfı kaygılarının orta düzeyde olduğunu göstermektedir. Erkek ve kız katılımcıların yabancı dil kaygıları açısından anlamlı bir fark bulunmamıştır. Ayrıca, Chatterpix uygulamasının artırılmış gerçeklik tabanlı bir araç olarak kaygıyı önemli ölçüde azaltmadığı görülmüştür. Bu sonucun olası nedenleri arasında müdahale süresinin kısa olması, öğrencilerin artırılmış gerçeklik teknolojilerine sınırlı maruziyeti ve Chatterpix'in etkileşim açısından pasif bir araç olması yer almaktadır. Bulgular, artırılmış gerçeklik temelli araçların potansiyeli olduğunu, ancak yabancı dil kaygısını azaltmada etkinliğinin daha etkileşimli ve uzun vadede uygulamalara ihtiyaç olabileceğini göstermektedir. Gelecekteki araştırmalar, daha uzun müdahale sürelerini, farklı artırılmış gerçeklik temelli araçların entegrasyonunu ve farklı dil becerileri üzerindeki etkilerini incelemelidir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the impact of augmented reality (AR)-based mobile applications on foreign language classroom anxiety among 214 third-grade students in Turkey. The study utilized a true-experimental research design, with participants randomly assigned to an experimental group using the Chatterpix application and a control group receiving traditional instruction. Foreign language classroom anxiety was measured using a 20-item, five-point Likert-scale questionnaire. The findings indicate that students demonstrated a moderate level of foreign language classroom anxiety (FLCA). No statistically significant difference was observed between male and female participants. Additionally, the integration of Chatterpix as an AR-based tool did not significantly alleviate anxiety levels. Possible explanations for this result include the short intervention period, students' limited exposure to AR technologies, and the passive nature of Chatterpix as an engagement tool. These findings suggest that while AR-based tools have potential, their effectiveness in reducing language anxiety may depend on more immersive and interactive applications. Future research should explore longer intervention periods, incorporate multiple AR tools, and examine their effects on different language skills.