İslam hukuk tarihinde Reddiye geleneği – Ebu Yusuf ve Evzâî örneği -
The tradition of refutation in the history of Islamic law -The case of Abu Yusuf and al-Awza'i-
- Tez No: 965897
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HADİ SOFUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışma, İslam hukukunda reddiye geleneğini Ebu Yusuf ve Evzâî örneği çerçevesinde incelemeyi amaçlamaktadır. Reddiye, farklı görüşlere sahip müctehidlerin karşıt düşünceleri eleştirmek ve kendi görüşlerini savunmak amacıyla yazdığı eserler ile İslam düşünce tarihinde önemli bir yer tutmaktadır. Araştırmada, reddiye kavramı detaylı bir şekilde ele alınmış, ilişkili kavramlar ve tarihsel bağlam incelenmiştir. Çalışma dört ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde reddiye kavramının tanımı yapılmış, kavramın hilaf, cedel ve ihtilaf gibi terimlerle ilişkisi açıklanmış ve tarihsel gelişimi incelenmiştir. İkinci bölümde, dört temel İslam mezhebinde yazılmış reddiye eserleri örneklerle ele alınmış ve bu eserlerin yöntemsel yaklaşımları değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde, çalışmanın merkezinde yer alan Ebu Yusuf ve Evzâî'nin hayatları ve eserleri tanıtılmıştır. Son bölümde ise“er-Red alâ Siyeri'l-Evzâî”adlı eser detaylı bir incelemeye tabi tutulmuş, Ebu Yusuf'un Evzâî'ye yönelttiği eleştiriler ve iki müctehidin ittifak ettiği noktalar analiz edilmiştir. Araştırma sürecinde literatür taraması yöntemi kullanılmış ve ilgili kaynaklardan derlenen bilgiler nitel analizlerle yorumlanmıştır. Çalışma, reddiye türünün İslam hukuku bağlamında önemini vurgularken, bu eserlerin İslam düşüncesine kazandırdığı eleştirel bakış açısını ve ilmi tartışma kültürünü ortaya koymayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the tradition of refutation (al-Raddiyyah) in Islamic law, focusing on the cases of Abu Yusuf and al-Awza'i. The practice of writing refutations, where jurists critique opposing views and defend their own legal opinions, has played a significant role in shaping Islamic intellectual history. The research provides an in-depth exploration of the concept of refutation, its associated terminologies, and its historical development. The study is structured into four main chapters. The first chapter defines the concept of al-Raddiyyah, clarifies its relationship with related terms such as al-khilaf (disagreement), al-jadal (dialectical argumentation), and al-ikhtilaf (divergence), and traces its historical evolution. The second chapter explores examples of refutation literature within the four major Islamic legal schools, analyzing their methodological approaches. The third chapter provides an overview of the lives and works of Abu Yusuf and al-Awza'i, the two central figures of this study. The final chapter conducts a detailed analysis of Abu Yusuf's“al-Radd 'ala Siyar al-Awza'i”, focusing on his criticisms of al-Awza'i's views and highlighting the points of agreement between the two jurists. The research employs a qualitative methodology, relying on an extensive review of relevant literature and analytical evaluation of primary and secondary sources. This study aims to underscore the significance of the al-Raddiyyah tradition within Islamic jurisprudence and to illuminate its role in fostering critical thinking and intellectual discourse in Islamic scholarship.