Hastalığın iş sözleşmesine etkisi
The effect of disease on employment contracts
  1. Tez No: 965896
  2. Yazar: ÖZNUR DAĞCI COŞKUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHİTTİN ASTARLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 447
Özet
Bu tez, hastalığın iş hukukundaki etkilerini kapsamlı bir şekilde ele almaktadır. İşe alım sürecinden iş sözleşmesinin sona ermesine kadar geçen süreçte, hastalığın iş ilişkilerinde doğurduğu hukuki sonuçlar ve taraflar üzerindeki etkiler analiz edilmiştir. Çalışmada, hastalığın işe alım sürecindeki ayrımcılık riskine etkisi; işverenin sağlık bilgisi edinme hakkı ile işçinin kişisel haklarının korunması arasındaki denge ve iş sözleşmesinin askıya alınması ve feshi üzerindeki yansımaları ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir.Tez kapsamında; 4857 sayılı İş Kanunu, 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu, 5953 sayılı Basın İş Kanunu ve 854 sayılı Deniz İş Kanunu uyarınca işçilere uygulanacak düzenlemeler karşılaştırılmış ve bu düzenlemelerdeki eksiklikler tespit edilmiştir. Çalışmada, hastalık hâlinde işçi ve işveren arasındaki menfaat dengesinin hukuki açıdan nasıl sağlanması gerektiği irdelenmiş ve uygulamada birlik sağlanması için somut öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis comprehensively examines the impact of illness on labor law. It analyzes the legal implications and effects of illness on employment relationships, from the recruitment process to the termination of employment contracts. The study provides a detailed examination of the impact of illness on discrimination risks during recruitment, the balance between the employer's right to obtain health information and the protection of the employee's personal rights, as well as the implications of illness on the suspension and termination of employment contracts. Within the scope of the thesis we compared the following regulations that are applicable to employees: Turkish Labor Law No. 4857, the Turkish Code of Obligations No. 6098, the Press Labor Law No. 5953, and the Maritime Labor Law No. 854 are compared, and deficiencies in these regulations are identified. The study identifies and critically evaluates the normative gaps and inconsistencies present within these regulatory frameworks. Particular emphasis is placed on the legal mechanisms designed to balance the rights and obligations of employers and employees in the context of illness. In this regard, the dissertation advances concrete, practice-oriented recommendations aimed at enhancing coherence, legal certainty, and the equitable treatment of workers across various sectors.