Pillar[5]aren bazlı floresans sensörler ile metal iyonları ve oksidan ajanların tespiti, canlı hücrelerde ve zebra balığının beyin dokusunda görüntülenmesi
Detection of metal ions and oxidant agents with pillar[5]arene-based fluorescence sensors, imaging in live cells and brain tissue of zebra fish
- Tez No: 965921
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMED NURİ KURŞUNLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anorganik Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anorganik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu tez çalışmasında vücut hücrelerinde birikebilen metal iyonları ve oksidan ajanların etkin bir biçimde tespiti floresans temelli makrohalkalar aracılığı ile araştırılmıştır. Bu amaçla öncelikle çoklu sentez basamakları ve farklı saflaştırma teknikleri kullanarak çeşitli ara ürünler ve iki hedef floresans Pillar[5]aren türevi sentezlenmiştir. Floresans karakter kaynağı olarak Bodipy bileşik türevleri tercih edilmiş ve Pillar[5]aren ana gövdelerine kimyasal olarak“click reaksiyon”ile bağlanmışlardır. Burada NMR, FT-IR, kütle spektroskopisi gibi çeşitli karakterizasyon metotları kullanılarak yapılar aydınlatılmıştır. Elde edilen hedef makrohalkalar metal iyonlarının ve oksidan iyonlarının tespiti spektrofotometrik yöntemler aracılığı ile araştırılmıştır. Absorpsiyon ve emisyon grafikleri ve değerleri için Uv-vis ve floresans spektrofotometreleri kullanılmış ve bu tez çalışması için yaklaşık toplam bin üzeri numunenin analizi gerçekleştirilmiştir. Hazırlanan hedef bileşiklere, makrohalkalı yapıda olmaları nedeniyle özel kısa isimlendirmeler verilmiş ve hedef bileşikler sırasıyla Bodipy-P[5]aren ve 5B-P[5]aren olarak adlandırılmıştır. Spektroskopik ölçümler sonucunda Bodipy-P[5]aren adlı floresans makrohalka MnO4- ve Hg2+ iyonlarına karşı hassas ve seçici davranarak diğer destekleyici analitiksel ölçümlerle beraber bu analitler için sensör olarak kullanılabileceği sonucuna varılmıştır. Benzer şekilde 5B-P[5]aren olarak adlandırılan floresans makrohalka ise Cr2O72- ve Hg2+ iyonlarına karşı hassas ve seçici özellik göstermiş diğer destekleyici analitiksel ölçümlerle beraber bu analitler için sensör olarak kullanılabileceği sonucuna varılmıştır. Spektroskopik veriler sonucunda hedef analitler için sensör olarak kullanılabileceğine karar verilen floresans makrohalkaların canlı hücre ve zebra balığı beyin dokusu üzerinde görüntüleme çalışmaları da gerçekleştirilmiştir. Spektrofotometrik cihazlar ile elde edilen sonuçlar canlı hücreler ve zebra balığı beyin dokusu üzerindeki sonuçlarla uyumludur.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the effective detection of metal ions and oxidant agents that can accumulate in body cells was investigated through fluorescence-based macrocycles. For this purpose, various intermediate products and two target fluorescence Pillar[5]arene derivatives were synthesized using multiple synthesis steps and different purification techniques. Bodipy compound derivatives were preferred as the source of fluorescence character and were chemically bonded to the Pillar[5]arene main bodies by a“click reaction”. Here, the structures were elucidated using various characterization methods such as NMR, FT-IR, mass spectroscopy. The obtained target macrocycles were investigated by spectrophotometric methods for the detection of metal ions and oxidant ions. UV-vis and fluorescence spectrophotometers were used for absorption and emission graphs and values, and approximately a total of over a thousand samples were analyzed for this thesis study. The prepared target images were given special short names due to their macrocyclic structure, and the target images were named Bodipy-P[5]aren and 5B-P[5]aren, respectively. As a result of spectroscopic measurements, it was concluded that the fluoride macrocycle called Bodipy-P[5]arene is sensitive to MnO4- and Hg2+ ions and can be used as a sensor for these analytes along with other analytical measurements through selective processes. Similarly, the fluorescent macrocycle presented as 5B-P[5]arene showed sensitive and selective properties towards Cr2O72- and Hg2+ ions, and it was concluded that it can be used as a sensor for these analytes along with other analytical measurements. Imaging studies of fluorescence macrocycles, which were determined to be used as sensors for targeted analysis as a result of spectroscopic data, were also carried out on live cells and zebrafish brain tissue. The results obtained with spectrophotometric devices are taken live and are compatible with the results on zebrafish brain tissue.