Rekabet avantajı inşasında insan faktörü: Yetenek yönetimi temelinde örgütsel çeviklik ve yenilenme
The human factor in building competitive advantage: Organizational agility and organizational resilience based on talent management
- Tez No: 965934
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA YİĞİT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 232
Özet
Bu araştırma, örgütsel çeviklik, örgütsel yenilenme ve yetenek yönetimi arasındaki etkileşimleri insan kaynakları yöneticilerinin bakış açısından incelemeyi amaçlamaktadır. Nitel araştırma deseniyle yürütülen çalışmada, 2024 yılı içerisinde farklı sektörlerde görev yapan 40 insan kaynakları yöneticisiyle yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiş ve elde edilen veriler MaxQDA Pro 24 programı aracılığıyla betimsel ve tematik analiz teknikleri kullanılarak değerlendirilmiştir. Analiz sonucunda 42 kod belirlenmiş ve bu kodlar,“Yetenek Yönetimi Uygulamaları”,“Örgütsel Çeviklik”ve“Örgütsel Yenilenme”olmak üzere üç ana tema altında toplanmıştır. Temalar ve kodlar arasındaki ilişki ağı, kod haritası aracılığıyla görselleştirilmiş ve kavramsal bütünlük sağlanmıştır. Kod haritasına göre en merkezi kod olan“Kadrolamanın”, sadece yetenek yönetimi kapsamında değil, aynı zamanda örgütsel çeviklik ve yenilenme süreçlerinde de önemli bir rol üstlendiği görülmektedir. Kadrolama etrafında kümelenen güdüleme, performans yönetimi, eğitim-gelişim gibi kodlar, çalışanların uzun vadeli gelişiminin ve stratejik insan kaynakları uygulamalarının örgütsel başarıya etkisini ortaya koymaktadır. Araştırma bulguları, yetenek yönetiminin yalnızca bir insan kaynakları işlevi olmanın ötesine geçerek, örgütlerin çevik ve yenilenme yeteneğine sahip yapılar oluşturmasında temel bir unsur haline geldiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to explore the interactions between organizational agility, organizational resilience, and talent management from the perspective of human resources (HR) managers. Adopting qualitative research design, semi-structured interviews were conducted in 2024 with 40 HR managers working in various sectors. The collected data were analyzed using descriptive and thematic analysis methods via MaxQDA Pro 24. A total of 42 codes were identified and grouped under three main themes:“Talent Management Practices,”“Organizational Agility,”and“Organizational Resilience.”The relationship network among these themes and codes was visualized through a code map to ensure conceptual integrity. According to this map, the most central code is“Staffing,”which plays a critical role not only within the scope of talent management but also in organizational agility and resilience processes. Codes clustered around staffing such as motivation, performance management, and training-development highlight the importance of supporting employee growth and underline the strategic impact of human resource practices on organizational success. The findings indicate that talent management goes beyond being a mere HR function and emerges as a fundamental element in building agile and resilient organizational structures.