Dönüşümcü liderliğin hemşirelerin iş performansına etkisi
The effect of transformational leadership on nurse job performance
  1. Tez No: 965941
  2. Yazar: ŞELALE YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN GÖKTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Bu çalışma hemşirelerin, yönetici hemşirelerine ilişkin algıladıkları dönüşümcü liderlik tarzının iş performansına etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma tanımlayıcı ve kesitsel türde, kamuya bağlı iki eğitim ve araştırma hastanesinde çalışan ve çalışmaya katılmaya gönüllü hemşireler ile 15 Eylül 2024-31 Aralık 2024 tarihleri arasında yürütülmüştür. Araştırma, dahil edilme kriterlerini karşılayan 216 hemşire ile yapılmıştır. Araştırmanın verileri“Bireysel ve Mesleki Özellikler Soru Formu”,“Dönüştürücü Liderlik Envanteri”ve“Hemşire İş Performansı Ölçeği”ile yüz yüze görüşme tekniği kullanılarak toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to examine the effect of nurses' perceptions of their nurse managers' transformational leadership style on their job performance. Materials and Methods: This descriptive and cross-sectional study was carried out between September 15 and December 31, 2024, with nurses working in two public training and research hospitals who volunteered to participate. The study was conducted with 216 nurses who met the inclusion criteria. Data were collected using the“Personal and Professional Characteristics Questionnaire,”the“Transformational Leadership Inventory,”and the“Nurse Job Performance Scale”through face-to-face interviews.