Influencer pazarlama ve tüktici davranışı ilişkisi
The relationship between influencer marketing and consumer behavior
  1. Tez No: 965949
  2. Yazar: SİBEL TÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BARIŞ ARMUTCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
2000'li yıllardan itibaren dijital pazarlama uygulamaları arasında sosyal medya pazarlamasının, pazarlama stratejileri arasında önemli bir paya sahip olduğu görülmektedir. Sosyal medya pazarlama stratejisini günümüzde öne çıkaran etkenler arasında influencerlar ve influencerların sosyal medya pazarlaması gelmektedir. Bu kapsamda çalışmanın amacı, influncerların kaynak uzmanlığı, tutum benzerliği ve kaynak güvenirliliğinin tüketicilerin satın alma niyetleri üzerindeki etkisini araştırarak bu faktörlerin göreceli önemini ortaya koymaktır. Çalışmanın evrenini, Türkiye'de yaşayan tüketiciler oluşturmakta olup bu kapsamda 388 tüketiciden tesadüfi örnekleme yönteminden yararlanılarak çevrimiçi anket yöntemiyle veriler toplanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 26 istatistiki analiz programında analiz edilmiştir. Gerçekleştirilen analiz sonucunda elde edilen bulgular, tutum benzerliği, kaynak güvenirliği ve kaynak uzmanlığının tüketicilerin satın alma niyeti üzerindeki etkisinin istatistiksel olarak anlamlı olduğu bununla birlikte satın alma niyetini açıklamada en fazla öne çıkan faktörün ise kaynak güvenirliği olduğu görülmektedir. Gerçekleştirilen araştırma kapsamında ortaya konulan bulgular, çeşitli kamu kurumları, bu alanda hizmet sunan işletmeler, pazarlamacılar ve akademik alanda araştırma yapacak kişiler için bilimsel bir kaynak niteliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Since the 2000s, it is seen that social media marketing has an important share among marketing strategies among digital marketing practices. Among the factors that emphasise social media marketing strategy today are influencers and social media marketing of influencers. In this context, the aim of the study is to investigate the impact of influncers'source expertise, attitude similarity and source credibility on consumers' purchase intentions and to reveal the relative importance of these factors. The population of the study consists of people living in Turkey and in this context, the data obtained from 388 consumers by online survey method using random sampling method were deciphered in SPSS 26 statistical analysis programme. The findings obtained as a result of the analysis show that the effect of attitude similarity, source reliability and source expertise on consumers' purchase intention is statistically significant, and the most prominent factor in explaining purchase intention is source reliability. The findings revealed within the scope of the research carried out have the characteristics of a scientific resource for various public institutions, businesses providing services in this field, marketers and people who will conduct research in the academic field.