İstihbarat ve Türkiye'de terörizmle mücadelede istihbaratın önemi
Intelligence and the importance of intelligence in counter- terrorism in Turkey
- Tez No: 492290
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. UMUT KEDİKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Terörizm, insanlık tarihin başlangıcından bu yana gerek toplumları gerekse devletleri tehdit eden bir olgu olmuştur. Güçlü ve güçsüz mücadelesinden ortaya çıkan asimetrik bir durumda terör, güçsüzün güçlü ile mücadelesinde kullandığı bir araç olmuştur. Ortaya çıkan çatışma durumu, terörle mücadelenin gerekliliğini ortaya koymaktadır. İstihbarat ise terörle mücadelede önemli bir araçtır. Şöyle ki, istihbarat, karar vericilerin ihtiyaç duyduğu bilginin işlenmiş hali olduğundan terörle mücadelede kilit rol oynamaktadır. İstihbarat da, terörizm gibi kadim bir olgudur. İstihbarat, devletin ve toplumun güvenliğinin sağlanmasında kullanılması gereken olmazsa olmaz bir yöntemdir. Terör örgütlerinin en can alıcı noktalarına kadar girilerek toplanan bilgiler işlenmekte ve böylece terörle mücadelenin etkisi arttırılmaktadır. Askeri ve sivil alanda yürütülen mücadele stratejilerinde istihbarat temel hareket noktasıdır. Öte yandan, terörle mücadele istihbaratının, uluslararası bağlamda iş birliği yapılmadan icra edilemeyeceği de bir gerçektir. Zira terörizm günümüzde dünyanın birçok coğrafyasında var olan ve uluslararası nitelik kazanan bir tehlike halini almıştır. Uluslararası boyutu da olan terörizmle mücadelede istihbarat alanında uluslararası işbirliği yapılmalıdır. Türkiye uzun yıllardan beri terörizm sorunu yaşayan bir devlet olarak istihbarat araçlarını da mücadele kapsamında kullanmaktadır. Osmanlı'dan günümüze çeşitli dönüşümler yaşayan Türk istihbarat yapısı gelişimini de sürdürmektedir. Bu bağlamda çalışmada, istihbarat ve terörizm kavramları verilmiş ve istihbarat yapılanmaları ve kabiliyetleri bakımından çeşitli devletler ele alınmıştır. Ayrıca çalışmada Türkiye'nin terörle mücadelede istihbarat yapısı incelenmiş ve diğer devletlerle karşılaştırılmıştır. Çalışmada kavramsal değerlendirmeler ve kurumsal yapılar incelenirken istihbarat alanında uzman yazarların eserlerinden devletlerin ve uluslararası örgütlerin yasal mevzuatlarından ve araştırma merkezlerinin konuyla ilgili yayımlarından yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Terrorism has been a phenomenon which threats societies and states. Terror has been an instrument which is used by the powerful towards the weak. The conflict arouse emphasizes the need to figth terrorism. The intelligence plays an important role in the fight terrorism. In other words, the intelligence is important as it is the processed imformation that the decision-makers need. Intelligence is an old phenomenon like terrorism. It has a vital role in providing the security of the society and state. The impact of the fight terrorism has been increased by penetrating into the significant positions of terror organizations and processing the elicited data. The intelligent is the starting point in the strategies of military and civil areas. On the other hand, it is a fact that intelligence sharing to fight terrorism without international cooperation is not possible. Because, terrorism has become common in various parts of the world and a danger. Turkey, fighting terrorism for years, has been using the intelligence instruments to fight terrorism. The structure of Turkish Intelligence which has undergone transformation since the Ottoman Empire, makes progress. In this study the concepts of intelligence and terrorism has been discussed and several states have been investigated on the basis of their structure and skills. Additionally, the structure of Turkish intelligence in terms of the fight terrorism and it is compared to other states. The work of specialists in the field intelligence, formal documents of states and international organizations and the related publications of research centers were used in this study while the conceptual evaluations and institutional structures were being explored.