Elektrik devre elemanları ünitesinin modele dayalı öğretiminin bazı değişkenler açısından incelenmesi
Examination of model-based teaching of electrical circuit elements unit in terms of some variables
  1. Tez No: 966005
  2. Yazar: DUYGU PARMAKSIZOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PAŞA YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırmanın amacı, ortaokul 5. sınıf Fen Bilimleri dersi“Elektrik Devre Elemanları”ünitesine yönelik modellemeye dayalı öğretimin öğrencilerin akademik başarılarına, fen bilimleri motivasyonuna, algılanan öz-düzenleme becerilerine etkisini incelemektir. Araştırma örneklem grubu Doğu Anadolu'nun küçük ölçekli bir iline bağlı merkeze yakın ilçesinde bir ortaokulun 5. sınıfında öğrenim görmekte olan 51 öğrenci oluşturmaktadır. Bu örneklemin 28 öğrencisi deney grubunu, 23 öğrencisi ise kontrol grubunu oluşturmaktadır. Çalışmada, karma yöntem tercih edilerek nicel araştırma yaklaşımlarından ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanıldı. Araştırmada deney grubu öğrencilerine modele dayalı fen öğretimi yapılırken, kontrol grubundaki öğrencilere de fen bilimleri dersi öğretim programı tarafından öngörülen öğretim yöntem ve tekniklerine göre dersler yürütüldü. Veri toplama aracı olarak kullanılan“Yaşamımızdaki Elektrik Devre Elemanları Başarı Testi”,“Fen Bilimleri Motivasyon Ölçeği”ve“Fen Bilimleri Algılanan Öz-düzenleme Ölçeği”deney ve kontrol grubu öğrencilerine dersler işlenmeden önce ön test ve dersler işlendikten sonra da son test olarak uygulandı. Ayrıca deney grubu öğrencilerinden 6 öğrenciye deneysel işlemden sonra modele dayalı fen öğretimi hakkında hazırlanmış olan yarı yapılandırılmış görüşme soruları uygulandı. Araştırmanın hipotezlerini test etmek için istatistiksel olarak bağımsız gruplar t-testi kullanıldı. Araştırmada deney ve kontrol gruplarından nicel olarak toplanan verilerin istatistik sonuçları deney grubu lehine anlamlı farklılıklar tespit edildi. Ayrıca yarı yapılandırılmış görüşme soruları sonucu da deney grubu verilerini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effects of modeling-based teaching on the unit“Electrical Circuit Elements”in the 5th grade science course in middle school on students' academic achievement, science motivation and perceived self-regulation skills. The research sample group consists of 51 students studying in the 5th grade of a middle school in a district close to the center of a small-scale province in Eastern Anatolia. 28 students of this sample constitute the experimental group, and 23 students constitute the control group. In the study, a pre-test-post-test control group quasi-experimental design was used, which is one of the quantitative research approaches, by choosing a mixed method. While model-based science teaching was given to the experimental group students, the lessons were conducted according to the teaching methods and techniques envisaged by the science course curriculum for the students in the control group. The“Electrical Circuit Elements in Our Lives Achievement Test”and“Science Motivation Scale”were used as data collection tools. and“Science Perceived Self-Regulation Scale”was applied to the experimental and control group students as a pre-test before the lessons and as a post-test after the lessons. In addition, semi-structured interview questions prepared about model-based science teaching were applied to 6 students from the experimental group after the experimental process. Independent groups t-test was used statistically to test the hypotheses of the research. In the research, statistical results of the data collected quantitatively from the experimental and control groups revealed significant differences in favor of the experimental group. In addition, the results of the semi-structured interview questions support the experimental group data.