Türkiye'de yükseköğrenim mezunu kadınların iş gücüne katılımında kültürel sermayenin rolü
The role of cultural capital on the labour force participation of graduated women in Turkey
  1. Tez No: 966050
  2. Yazar: SECA ÇAKICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENOL BAŞTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Kadınların iş gücüne katılımı pek çok açıdan eşit değildir ve çeşitli unsurlar kadınların iş gücüne katılımında hayati bir rol oynamaktadır. Çalışma bu bağlamda eşitsizlikleri Bourdieu'nun kültürel sermaye kavramı ile ele almış olup kültürel sermayenin, yüksek öğrenim mezunu kadınların işgücüne katılımında oynadığı rol, çeşitli belirleyicilerle birlikte, iş arama teorisi çerçevesinde incelenmiştir. Kültürel sermayenin iş gücüne katılımdaki rolü çoklu doğrusal hiyerarşik regresyon analizi ile doğrulanmış olup hipotezlerin doğruluğu kanıtlanmıştır. Kültürel sermaye, kadın iş gücünde, eğitim başta olmak üzere pek çok olgu ile birlikte önemli bir yer tutmaktadır. Kadınların tercihlerinden beğenilerine kadar her alanda kendini gösteren kültürel sermaye, pek çok olguyla ilişkilidir ve iş arama faaliyetinde hayati bir öneme sahiptir.
Özet (Çeviri)
Women's labor force participation is unequal in many respects and various factors play a vital role in women's labor force participation. In this context, the study addresses inequalities with Bourdieu's concept of cultural capital and examines the role of cultural capital in the labor force participation of female higher education graduates, along with various determinants, within the framework of job search theory. The role of cultural capital in labor force participation is confirmed by hierarchical multiple linear regression analysis and the hypotheses are proved to be correct. Cultural capital has an important place in the female labor force along with many other phenomena, especially education. Cultural capital, which manifests itself in every field from women's preferences to their tastes, is associated with many phenomena and has a vital importance in job search activities.