İngiliz parlamento kayıtları ışığında Akdeniz'de kriz, diplomasi, siyaset: 1861 - 1911
Crisis, diplomacy and politics in the Mediterranean in view of english parliamentary debates: 1861 - 1911
- Tez No: 966069
- Danışmanlar: PROF. DR. CİHAN ÖZGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 238
Özet
Akdeniz 1861-1911 yılları arasında pek çok siyasi dönüşüm, kriz ve çatışmaya sahne olmuştur. Bu dönem, Süveyş Kanalı'nın açılması (1869), Osmanlı Devleti'nin bölgedeki gücünün zayıflaması, İngiltere'nin Mısır'a müdahalesi (1882) ve İtalya'nın Trablusgarp'a saldırısı (1911) gibi önemli gelişmelerle şekillenmiştir. Çalışmanın temel amacı, İngiltere'nin Akdeniz'deki varlığının temel dinamiklerini anlamak ve bu dönemdeki siyasi söylemi ve karar alma süreçlerini İngiliz Parlamentosu tutanakları (Hansard) üzerinden analiz etmek ve bunların Akdeniz'deki diğer siyasal yapılar ve halklar üzerindeki etkilerini incelemektir. Araştırmada, nitel tarihsel analiz yöntemi kullanılmış ve parlamento tutanakları, dönemin diplomatik yazışmaları ve akademik literatür temel kaynaklar olarak incelenmiştir. Parlamento tartışmaları, İngiltere'nin Akdeniz stratejisinin şekillenmesinde hangi faktörlerin belirleyici olduğunu ve siyasetçilerin nasıl bir söylem geliştirdiğini anlamada önemli bir kaynak sağlamıştır. Çalışmanın bulguları, İngiltere'nin Akdeniz'deki stratejik varlığının deniz üstünlüğü, ekonomik çıkarların korunması ve Avrupa'daki güç dengelerinin yönetilmesi gibi çok boyutlu bir politikaya dayandığını göstermektedir. Akdeniz'deki siyasi-askeri pozisyonunun güçlendirilmesi, Süveyş Kanalı'nın güvenliğinin sağlanması ve Osmanlı Devleti'nin belirli ölçüde desteklenmesi, İngiltere'nin bölgedeki temel politikaları olmuştur. Parlamento kayıtları, İngiltere'nin bu eski denizdeki çıkarlarını korumak için izlediği politikaların iç politikadaki tartışmalarla nasıl şekillendiğini ve farklı hükümetler arasındaki politika farklılıklarını da gözler önüne sermektedir. Sonuç olarak, bu çalışma, İngiltere'nin Akdeniz politikasının sadece bölgesel bir mesele değil, küresel imparatorluk yönetiminin bir parçası olduğunu ortaya koymaktadır. Parlamento tutanaklarının incelenmesi, bu dönemde İngiliz dış politika kararlarının arkasındaki dinamikleri anlamada önemli bir içgörü sağlamıştır. Çalışma, birinci el tarih kaynakların uluslararası diplomasi araştırmalarındaki yerini vurgulamakta ve İngiltere'nin Akdeniz'deki rolünün tarihsel bir perspektiften analizine katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Mediterranean was the scene of many political transformations, crises and conflicts between 1861 and 1911. This period was shaped by important developments such as the opening of the Suez Canal (1869), the decline of the Ottoman Empire's power in the region, Britain's intervention in Egypt (1882) and Italy's attack on Tripolitania (1911). The main purpose of the study is to understand the basic dynamics of Britain's presence in the Mediterranean and to analyze the political discourse and decision-making processes during this period through the debates of the British Parliament (Hansard) and to reveal their effects on other political structures and peoples in the Mediterranean. The study employs a qualitative historical analysis method and examines parliamentary proceedings, diplomatic correspondence of the period and academic literature as the main sources. Parliamentary debates provided an important source for understanding which factors were decisive in shaping Britain's Mediterranean strategy and how politicians developed a discourse. The findings of the study show that Britain's strategic presence in the Mediterranean is based on a multidimensional policy of maritime supremacy, protection of economic interests and managing the balance of power in Europe. Strengthening its politico-military position in the Mediterranean, securing the Suez Canal and supporting the Ottoman Empire to a certain extent were Britain's main policies in the region. Parliamentary records also reveal how Britain's policies to protect its interests in this ancient sea were shaped by domestic political debates and policy differences between different governments. As a result, this study reveals that Britain's Mediterranean policy was not just a regional issue, but part of global imperial rule. The analysis of the Hansard records provides important insights into the dynamics behind British foreign policy decisions during this period. The study highlights the importance of historical primary sources in the study of international diplomacy and contributes to the analysis of Britain's role in the Mediterranean from a historical perspective.