Tip II kolajen kaynaklı artrit modeli oluşturulan farelerdePanax ginsengin etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of Panax ginseng on mice with a type II collagen-induced arthritis model
  1. Tez No: 966070
  2. Yazar: BİLGE YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TURGUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Amaç: Bu tez çalışmasında, Tip II kolajen ile oluşturulan deneysel artrit modelinde Panax ginseng'in tedavi edici potansiyeli; makroskobik gözlemler, histopatolojik incelemeler, radyolojik değerlendirmeler ve biyokimyasal analizler aracılığıyla çok yönlü ve kapsamlı bir şekilde araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada, toplam 36 adet BALB/c ırkı erkek fare kullanılmıştır. Artrit modeli oluşturulacak gruplara, Tip II kolajen ile iki dozluk enjeksiyon uygulanarak kolajenle indüklenmiş artrit (CIA) modeli geliştirilmiştir. Model oluşturulduktan sonra tedavi gruplarına Panax ginseng (50 mg/kg) ve metilprednizolon (8 mg/kg) oral yolla uygulanmıştır. Altı hafta süren deney süresi boyunca haftalık olarak makroskobik gözlemler yapılmış; hayvanların vücut ağırlıkları tartılmış ve pençelerinin çapı kumpasla ölçülmüştür. Elde edilen verilerin istatistiksel analizi GraphPad Prism 8.0.2 yazılımı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Bulgular: Deney sonucunda, hasta grubunda arka pençelerde belirgin artrit bulgularının gözlemlenmesiyle artrit modeli başarıyla oluşturulmuştur. İncelemeler sonucunda, tedavi gruplarında hasta grubuna kıyasla anlamlı düzeyde iyileşme tespit edilmiştir. Kumpasla yapılan ölçümler, deney süresi boyunca hasta grubunda ödem ve şişliğin haftalara bağlı olarak arttığını; tedavi gruplarında ise tedavinin başlamasıyla birlikte pençelerdeki ödem ve şişliğin istatistiksel olarak anlamlı düzeyde azaldığını ortaya koymuştur. Sonuç: Bu çalışma ile artrit modeli oluşturulan farelerde uygulanan Panax ginseng tedavisinin, makroskobik, histopatolojik, radyolojik ve biyokimyasal analizler sonucunda; ödem, eklem tahribatı ve inflamasyon üzerinde iyileştirici etkilere sahip olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, the therapeutic potential of Panax ginseng in a Type II collagen-induced experimental arthritis model was comprehensively investigated through macroscopic observations, histopathological examinations, radiological assessments, and biochemical analyses. Materials and Methods: In this study, a total of 36 male BALB/c mice were used. In the groups where the arthritis model was to be established, a collagen-induced arthritis (CIA) model was developed by administering two doses of Type II collagen. After the model was established, the treatment groups were administered Panax ginseng (50 mg/kg) and methylprednisolone (8 mg/kg) orally. During the six-week experimental period, weekly macroscopic observations were conducted; the body weights of the animals were measured, and the diameters of their paws were measured with a caliper. The statistical analysis of the obtained data was performed using GraphPad Prism 8.0.2 software. Results: As a result of the experiment, the successful establishment of the arthritis model was confirmed by the observation of pronounced arthritic symptoms in the hind paws of the disease group. Upon evaluation, a statistically significant improvement was observed in the treatment groups compared to the disease group. Caliper measurements revealed that edema and swelling in the disease group progressively increased over the course of the experiment, whereas in the treatment groups, a statistically significant reduction in paw edema and swelling was detected following the initiation of treatment. Conclusion: Based on this study, it was concluded that Panax ginseng treatment administered to mice with an induced arthritis model exhibited therapeutic effects on edema, joint damage, and inflammation, as evidenced by macroscopic, histopathological, radiological, and biochemical analyses.