The relationship between corporate governance applications and working capital management efficiency in Borsa Istanbul
Borsa İstanbul'da kurumsal yönetişim uygulamaları ile işletme sermayesi yönetim verimliliği arasındaki ilişki
- Tez No: 725710
- Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY TAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, İşletme, Econometrics, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Borsa İstanbul bünyesinde borsaya kote olan ve ikincil data olarak belirlenmiş 15 farklı firmanın 2013 ile 2020 yılları arasını kapsayacak şekilde kurumsal yönetişim uygulamaları (CGI) ile net işletme sermayesi (NWC) arasındaki ilişki, Finnet2000 terminali tarafından ve ilgili şirketlerin yıllık finansal raporlarından elde edilen dataları kullanılarak seri olarak uygulanmış ayrıntılı testler ile çalışılmıştır. XU100 endekslerinden biri olan ve kurumsal yönetişim uygulamaları (CGI) hakkında bilgiler içeren XKURY endeksinden ilgili firmalara ait akredite değerleme sonuçları yetkili SAHA firmasından tedarik edilmiştir. XU100 firmaları için bu çalışmayı özel yapan durum daha önce benzeri görülmemiş bir veri seti ve modelleme ile çalışmanın tamamlanmasıdır. İlgili şirketlerin finansal performanslarının indikatörü olarak belirlenen net işletme sermayesi (NWC), nakit dönüşüm döngüsünün (CCC) alt bileşenleri olan alacak vadesi (DSO), stok devir hızı (DIO) ve ödemeler vadesi (DPO) ile ifade edilmiştir. İlgili şirketlerin hisse performansları (SR) müşteriler tarafından şirketin yatırım yapmaya yönelik cazibesini ve piyasadaki değerini göstermektedir. Daha güvenilir sonuç elde etmek için tek bir yaklaşım benimsenmeyip, uygulanabilir ve anomali içermeyen bir veri seti ile Eş-bütünleşme ve ARDL yaklaşımları benimsenmiştir. Ekonometrik modeller iki farklı grup halinde toplamda dört adet olacak şekilde kurgulanmıştır. Ekonometrik modellerden alınan sonuçlar uyarınca nakit dönüşüm döngüsü (CCC) ile kurumsal yönetişim uygulamaları (CGI) arasında ve nakit dönüşüm döngüsü (CCC) ile hisse performansı (SR) arasında negatif bir ilişki bulunmuştur. Kurumsal yönetişim uygulamaları (CGI) ile hisse performansı (SR) arasında ise pozitif bir ilişki bulunmuş ve nakit dönüşüm döngüsü (CCC) ile kurumsal yönetişim uygulamaları (CGI) parametrelerine kıyasla hisse performansı (SR) istatistiki olarak anlamsız bulunmuştur. Kurumsal yönetişim uygulamaları (CGI) ile nakit dönüşüm döngüsü (CCC) arasındaki negatif ilişki bu tezin yazım amacını desteklemekte ve kurumsal yönetişim uygulamaları (CGI) yükseldikçe nakit dönüşüm döngüsü (CCC) azalmaktadır. Nakit dönüşüm döngüsü (CCC) düştükçe de firmaların finansal performansları iyileşmektedir. Son olarak, ilgili tez çalışmasından elde edilen sonuçlar uyarınca kurumsal yönetişim uygulamalarının (CGI) öneminin kavranması ile daha verimli bir yönetim anlayışı ve iyileştirilmiş bir finansal performans sağlanması konusunda ışık tutacak niteliktedir.
Özet (Çeviri)
This paper demonstrates the outcomes of the detailed series of analyses for revealing the power of CG applications on companies' NWCE which are traded at the XU100 in Turkey. This dissertation is established on the basis of secondary data which are acquired from 15 different and appropriate XU100 companies' annual reports and Finnet2000 terminal, for the period covering from 2013 to 2020 based upon annually data. Each one of the all companies XKURY market rating value which is supplied by accrediated“SAHA Rating”company, has taken and has utilised as components of CGI. This dissertation holds it's unique specialty for XU100 companies which is comprises not only unprecedented data set but also unprecedented modelling approach. This dissertation has a potential for enligthen the way for future studies which are never studied for XU100 before as such detailed manner. For going into particulars, one of the main contributor of companies' financial performance indicator which is identifed as NWC, incorporates CCC. DSO, DIO and DPO have used as a measurement proxy of CCC. In the second place, SR has measured as companies' market reflection and attractiveness from the point of consumer. To obtain more credible results, in this dissertation more than one estimation approach have implemented, including ARDL and cointegration tests utilised after realization of required clean and white noise raw data acquiring. Consummately, four different econometric models have conducted as of a separate two group within the consideration of general to specific modelling. The findings of experimental studies have presented that there are an existence of negative and inverse inter-relationships amongst CCC-CGI and CCC-SR. Whereas, CGI-SR model has positive relationship in between. According to experimental studies' outcomes from CGI-SR model, SR parameter has found statistically insignificant compared the CCC and CGI parameters, nevertheless CCC–CGI model outcome supports this dissertation with the result of if CGI increases, CCC will be decreased. If CCC rate is decreased, companies will perform better in financial perspective. Lastly, outputs of this dissertation may be implemented for a better management and enhanced performance in remuneration for attaching the importance of CG in companies' NWCE.