Titanyum yüzeylerde osteoblast benzeri hücreler üzerine propolis uygulamasının değerlendirilmesi : İn- vitro çalışma
Propolis application on osteoblast-like cells on titanium surfaces evaluation: In-vitro study
- Tez No: 966149
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ ERDEM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Günümüz diş hekimliğinde artan estetik ve fonksiyonel istekler doğrultusunda diş eksikliği tedavisinde sıklıkla dental implant kullanılmaktadır. Dental implant yapımında en sık kullanılan materyal titanyumdur. Dental implant başarısında en önemli faktör ise osteointegrasyondur. Son dönemde osteointegrasyon başarısını arttırmak amacı ile implant yüzeyine uygulanabilecek biyolojik materyaller hakkında araştırmalar yapılmaktadır. Bu tez çalışmasında da propolis materyali ile titanyum disk varlığında osteoblastik hücre davranışları incelenmiştir. Bu amaçla DMSO ile hazırlanmış 1 μg/ml ve 10 μg/ml propolis özütleri titanyum disk varlığında osteoblast benzeri MG-63 hücre hattına uygulanmıştır. Tüm grupların hücre canlılığı 24. ve 48. saatlerde CCK-8 testi ve tripan mavisi boyaması ile değerlendirilmiştir. 24. ve 48. saatlerde ALP ile erken mineralizasyon, 1., 2. ve 7. günlerde alizarin red boyası ile kalsifiye matriks sentezi incelenmiştir. TAS ve TOS kitleri yardımı ile 24. ve 48. saatlerde oksidatif stres analizi yapılmıştır. Hücrelerin titanyum diskler üzerine tutunmaları SEM cihazı ile fotoğraflanmıştır. Deneyler sonucunda titanyum disk uygulanması ile ortaya çıkan oksidatif stresin propolis varlığında azaldığı, propolis uygulaması ile hücre sayısının arttığı görülmüştür. 7. günde propolis uygulanan gruplarda kalsifikasyon alanları gözlemlenmiştir. SEM analizinde propolisin hücre morfolojisinde değişikliğe sebep olmadığı ve hücrelerin titanyum disk üzerine dağıldığı görülmüştür. Tüm bu deneyler sonucunda propolisin osteointegrasyon sırasında oksidatif stresi azalttığı ve kemikleşmeyi hızlandırdığı görüşüne katkıda bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Dental implants are frequently used in modern dentistry to replace missing teeth to meet increased demands for both functionality and aesthetics. Dental implants generally are made from titanium. The most important factor in dental implantation success is osteointegration. Recent research has focused on biological materials that may be applied to the implant surface to increase the efficacy of osteointegration. In this thesis, the behavior of osteoblastic cells in the presence of propolis material and titanium disc was investigated. For this purpose, 1μg/ml and 10μg/ml propolis extracts prepared with DMSO were applied to osteoblast-like MG-63 cell line in the presence of titanium disc. Cell viability was evaluated at 24th and 48th hours by CCK-8 test and trypan blue staining. Early mineralization with ALP at 24th and 48th hours, and calcified matrix synthesis with alizarin red dye on 1st, 2nd and 7th day were investigated. Oxidative stress analysis was performed at 24th and 48th hours with the help of TAS and TOS kits. Cell adhesion on titanium discs was photographed with SEM device. As a result, it was observed that oxidative stress caused by the application of titanium disc decreased in the presence of propolis, and the number of cells increased with the application of propolis. In SEM analysis, it was observed that propolis did not cause any change in cell morphology and distribution on the titanium disc. As a result of all these experiments, it has been contributed to the opinion that propolis reduces oxidative stress and accelerates ossification during osteointegration.