Farklı raket sporlarına özgü 8 haftalık teknik antrenmanların seçilmiş motor becerilere etkisi
Effect of 8 weeks technical training specific to different racket sports on selected motor skills
- Tez No: 968270
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT BİLGİÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmanın amacı farklı raket sporlarına özgü 8 haftalık teknik antrenmanların seçilmiş motor becerilere etkisinin incelenmesidir. Çalışmanın örneklem grubunu Batman ilindeki özel kulüplerde aktif olarak badminton (n=23), masa tenisi (n=20) ve tenis (n=10) branşlarında eğitim alan yaş ortalaması 10,57±1.87, boy ortalaması 141,91±15,22 cm ve vücut ağırlığı ortalaması 36,00±11.43 olan 53 sporcu oluşturdu. Badminton, masa tenisi ve tenis branşına özgü 8 hafta boyunca haftada 3 gün, günde 60–90 dakika branşa uygun antrenmanlar uygulandı. Araştırma grubuna antrenmandan önce ve 8 haftalık antrenman sonrası sağ ve sol el kavrama kuvveti testi, otur-uzan esneklik testi, dikey sıçrama testi, 20 m sürat testi, Illinois çeviklik testi, reaksiyon testi ve Burdon dikkat testi uygulandı. Araştırma sonunda elde edilen verilerin istatistiksel olarak analiz edilmesinde SPSS programı kullanıldı. Veriler; aritmetik ortalama ve standart sapma olarak sunuldu. Bütün analizlerde 3 x 2 desenli karma ANOVA testleri uygulandı. Bu analizlerde badminton, tenis ve masa tenisi oyuncuları olmak üzere üç gruptan oluşan Branş denekler-arası faktör (bağımsız değişken); birinci ve ikinci ölçümlerden oluşan ölçüm ise denekler-içi faktör olarak göz önünde bulunduruldu. Ölçüm ve branş faktörleri arasında anlamlı bir etkileşim bulunması durumunda bu etkileşimin kaynağını tespit etmek için Bonferroni düzeltmeli post-hoc testler kullanıldı. İstatistiksel sonuçlar p < 0,05 anlamlılık düzeylerinde değerlendirildi. Sağ el kavrama kuvveti, otur uzan esneklik, dikey sıçrama, Illinois çeviklik, reaksiyon testi ön-son test analiz sonuçlarına göre değerleri arasında etki tespit edildi. Sol el kavrama kuvveti, 20 m sürat ve Burdon dikkat testi ön-son test analiz sonuçlarına göre değerler arasında etki görüldü. Branşlar arası değerler incelendiğinde tenis branşına katılan sporcuların, badminton ve masa tenisine katılan sporcuların otur-uzan esneklik testi, dikey sıçrama testi, Illinois çeviklik testi, reaksiyon testi ve 20 m sürat testi değerleri arasında anlamlı farklılık saptandı. Branş ve ölçüm arasında sağ ve sol kavrama kuvveti, otur-uzan esneklik, dikey sıçrama, Illinois çeviklik ve reaksiyon testi ölçümlerinde anlamlı bir etkileşim tespit edilmedi. Branşlar ve ölçüm arasında Burdon dikkat testi ve 20 m sürat testinde, badminton ve masa tenisi lehine önemli derecede anlamlı etkileşim görüldü. Sonuç olarak; Burdon dikkat testi, Illinois çeviklik testi, 20 m sürat testi ve sol el kavrama kuvveti ön test-son test ölçüm değerleri arasında istatiksel olarak anlamlı farklılık olduğu, branşlar arası değerler incelendiğinde tenis branşına katılan sporcuların, badminton ve masa tenisine katılan sporculara göre sağ el kavrama kuvvetinde, tenis branşına katılan sporcuların badminton ve masa tenisine katılan sporculara göre Burdon dikkat testinden daha yüksek skorlar elde ederek istatistiksel olarak anlamlı gelişim gösterdiği, branşlar ve ölçüm arasında 20 m sürat testinde önemli derecede anlamlı etkileşim görüldüğü tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of 8 weeks of technical training specific to different racket sports on selected motor skills and physical characteristics. The study sample consisted of 53 athletes from private clubs in Batman province, actively participating in badminton (n=23), table tennis (n=20), and tennis (n=10), with a mean age of 10.57 ± 1.87 years, a mean height of 141.91 ± 15.22 cm, and a mean body weight of 36.00 ± 11.43 kg. Training sessions specific to badminton, table tennis and tennis were performed 3 days a week and 60-90 minutes a day, which lasted for 8 weeks. Right and left hand grip strength test, sit-and-reach flexibility test, vertical jump test, 20m sprint test, Illinois agility test, reaction test and Bourdon attention test were administered to the participants before and after 8 weeks of training. SPSS software was used for statistical analysis of the data obtained at the end of the study. Data are presented as arithmetic mean and standard deviation. 3 x 2 mixed design ANOVAs were conducted in all analyses. In these analyses, the branch is a between-subjects factor with the levels of badminton, tennis and table tennis players, and the measurement is within-subjects factor with the levels of pre-test and post-test. If there was a significant interaction between measurement and branch, post-hoc tests with Bonferroni correction were used to determine the source of this interaction.