Sosyal hizmet perspektifinden yalnız olmayı anlamlandırmak: Yaşlı erkekler bağlamında nitel bir araştırma
Giving meaning to being alone from the perspective of social work: A qualitative research within the context of older men
  1. Tez No: 966233
  2. Yazar: GİZEM DUMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Yaşlı erkekler, eş kaybı ve boşanma gibi nedenlerle yalnız olmayı deneyimleyebilirler. Yalnız olma bireyin fiziksel çevresinde başka birinin bulunmamasını veya sosyal etkileşimden uzak kalma durumunu ifade etmektedir. Yaşlı erkeklerin yaşamında yalnız olma durumu ve bu durumun nasıl anlamlandırıldığı sosyal ve psikolojik açıdan farklı sonuçlar doğurabilir. Bu sosyal ve psikolojik sonuçları etkileyen en önemli etmen yalnızlık olgusudur. Yalnızlık kendi içinde karmaşık bir olgudur ve yaşlı erkeklerin yaşamında farklı şekillerde ortaya çıkabilir. Yalnız yaşayan yaşlı erkeklerin yalnız olma deneyimleri; yalnız olmaya bağlı olarak ortaya çıkan gereksinimlerini anlamak ve bu gereksinimler odağındaki sosyal hizmetlere erişimlerini sağlamak açısından önemlidir. Bu tez çalışmasının temel amacı, yalnız yaşayan yaşlı erkeklerin yalnız olma deneyimine bağlı olarak sosyal hizmet gereksinimlerini keşfetmektir. Nitel araştırma yöntemi kullanılan bu çalışmanın amaçlı örneklemini Türkiye'de yaşayan 65-74 yaş aralığındaki yalnız yaşayan 15 yaşlı erkek oluşturmaktadır. Bu çalışmanın verilerine derinlemesine görüşme tekniği kullanılarak yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığı ile ulaşılmıştır. Derinlemesine görüşmeler, analitik ve katılımsız gözlem notları ile elde edilen verilerin tematik analizinde Creswell'in veri analizi sarmalındaki aşamalar izlenerek MAXQDA 2020 programı kullanılmıştır. Analiz sonucunda yalnız yaşayan yaşlı erkeklerin; yalnızlığın hangi türünü deneyimlediklerine, yalnız olmayı nasıl anlamlandırdıklarına, yalnız olmaya ilişkin duygularına ve düşüncelerine, yalnız olmalarına ve yalnız hissetmelerine neden olan aynı zamanda yalnız yaşamlarını güçleştiren faktörlere, yalnız olma deneyimiyle baş etme yöntemlerine ve önerilerine yönelik temalara ulaşılmıştır. Bu araştırma, yalnız yaşayan yaşlı erkeklerin mevcut durumda yalnız olma deneyimiyle baş edebilmelerine rağmen fiziksel, duygusal ve sosyal gereksinimlerinin ön plana çıktığını göstermiştir. Bu sonuçlar, yalnız yaşayan yaşlı erkeklere yönelik gerçekleştirilecek sosyal hizmet müdahalelerine kanıt temeli oluşturması açısından önemlidir. Aynı zamanda bu sonuçların, yaşlı erkeklerin yalnız olma deneyimlerini yalnızlık türleri bağlamında bütüncül boyutlarıyla keşfetmesi açısından literatürde önemli bir boşluğu doldurması öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Older men may experience loneliness due to reasons such as loss of a spouse and divorce. Loneliness refers to the state of not having anyone else in one's physical environment or being away from social interaction. The state of being alone in the lives of older men and how this state is interpreted can have different social and psychological consequences. The most important factor affecting these social and psychological consequences is the phenomenon of loneliness. Loneliness is a complex phenomenon in itself and can manifest itself in different ways in the lives of older men. The experiences of being alone of older men living alone are important in terms of understanding the needs that arise due to the state of being alone and providing access to social works focused on these needs. The main purpose of this thesis is to explore the social work needs of older men living alone based on their experience of being alone. The purposeful sample of this study, which used the qualitative research method, consists of 15 older men living alone in Turkey, ages 65-74. The data for this study was accessed through a semi-structured interview form using the in-depth interview technique. In the thematic analysis of the data obtained through in-depth interviews, analytical and non-participant observation notes, the stages in Creswell's data analysis spiral were followed, and the MAXQDA 2020 program was used. As a result of the analysis, themes were reached regarding the type of loneliness experienced by older men living alone, how they make sense of being alone, their feelings and thoughts about being alone, their being alone situations and the factors that cause them to feel lonely and also make their lonely lives difficult, methods and suggestions for coping with the experience of being alone. This study has shown that although older men living alone can cope with the experience of being alone in their current situation, their physical, emotional and social needs come to the fore. These results are important in terms of providing an evidence base for social work interventions to be carried out for older men living alone. It is also anticipated that these results will fill an important gap in the literature in terms of exploring older men's experiences of being alone in a holistic way within the context of types of loneliness.