Pamuk ve pamuklu mamüllerdeki defoliant kalıntılarının tespiti
Determination of defoliant residues in cotton and cotton materials
- Tez No: 96630
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLİN ÖKTEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET PAMUK VE PAMUKLU MAM Ü ELERDEKİ DEFOLIANT KALINTILARININ TESPİTİ TEKEOĞLU, Şule Yüksek Lisans Tezi, Tekstil Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi: Doç. Dr. Tülin Öktem Ağustos 2000, 63 sayfe ÖZET Bilindiği gibi pamuğun ülkemiz ekonomisine katkısı çok büyüktür. Bu katkının gelecekte daha da artması beklenmektedir. Türkiye, Çin ile birlikte, anılan talep artışından önemli pay alabilecek potansiyele sahip sınırlı sayıdaki ülkelerin başında gelmektedir. GAP ile birlikte pamuk üretim alanının bir milyon hektarı aşması, hatta mevcut değerin iki katına çıkması mümkündür. Ancak bunun gerçekleşmesi, giderek sertleşen rekabet nedeni ile, kaliteli fakat düşük maliyetli pamuk üretmeye bağlı olacaktır. Bunun için ise, hasat başta olmak üzere, yüksek maliyetli işlemlerin modernizasyonu gerekecektir. Pamuk üretiminde en kritik işlem hasat işlemidir. Gayri safî hasılanın yüksek olması nedeniyle hasat işleminin zamanında ve en az kayıpla yapılması rantabilite açısından çok önemlidir. Buna karşılık hasat döneminin sonbahar yağışlarım kapsaması büyük risk oluşturmaktadır, özellikle Ege Bölgesi için bu risk önemli düzeydedir. Dolayısıyla bu riskiVI en aza indirerek kaliteyi koruma ve kazancı arttırmada, toplama işini uygun zamanda ve yüksek kapasite ile en kısa sürede yapmak esastır. Türkiye'de hala pamuk haşatının büyük çoğunluğu elle yapılmaktadır. Bu nedenle pamuk üretimi için gerekli işçiliğin üçte ikisi toplamada tüketilmektedir. Bunun için yerel işçiden çok, Güneydoğu Anadolu Bölgesi başta olmak üzere diğer bölgelerden sağlanan göçebe işçilerden yararlanılmaktadır. Bu tür istihdamda hem çiftçi hemde İşçi açısından önemli sosyoekonomik sıkıntılar yaşanmaktadır. İşçi teminindeki zorluk, özellikle kötü hava şartlan ile birleştiğinde, pamuğun önemli kalite ve kantite kayıplanyla ve yüksek maliyetle toplanması sonucunu doğurmaktadır. Gelecekte, bu sıkıntının azalması, işçiliğin bollaşıp ucuzlaması için hiç bir neden bulunmamaktadır. Aksine, işçi bulmanın daha da zorlaşması, maliyetin reel anlamda, giderek artması yönünde gelişmeler beklenmelidir. Bu nedenle sorunun çözümü insan iş gücünün kademeli olarak makina ile ikame edilmesinde, yani makinalı hasadın kademeli olarak devreye girmesindedir. Türkiye pamuk üretiminin muhtemel talep artışım karşılamak üzere genişleyebilmesi, hatta mevcut düzeyini koruyabilmesi makinalı hasada geçişle mümkün olabilecektir. Çiftçimiz de çözümün makinalı hasatta olduğunun bilincine varmış durumdadır. Makinalı haşata geçebilmek için defoliant kullanımı zorunludur. Tekstil ürünlerinin, insanlara deriyle temas, solunum veya sindirim yoluyla hiçbir şekilde zarar vermemesi gerekir ve Eko Tekstil Kapsamında belli tarım ilaçlarının konsantrasyonlarının 1 ppm'den daha az olması istenmektedir. Pamuk bitkisi açıldıktan sonra atılan bu maddelerin bitkide kalıp kalmadığı, kaldığı takdirde ne miktarda kaldığının tespit edilmesi tu projenin amacım oluşturmaktadır. Bu amaçla Ege Bölgesi Tire yöresinde Finish ve Dropp Ultra defoliantları ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi Harran yöresinde de sadece Dropp Ultra defoliantı kullanılarak pamukta yaprak döktürme sağlanmıştır. Ege bölgesinde TARİŞ, Güneydoğu Anadolu Bölgesinde de Harran Tarımsal Araştırma Enstitüsü tarafından bu üretim gerçekleştirilmiştir.vn Uygulama sonrası her bir kimyasal madde analizi yapılabilmesi için 0.5 kg kütlü numunesi alınmıştır. Alman numuneler GC-MS cihazı kullanılarak kalıntı analizi yapılmıştır. Analiz sonucunda Nazilli 84 pamuk çeşidinde Finish'in etkili maddesi olan Cyclanilide kalıntısına rastlanılmamıştır. Dropp Ultra defoliantı kalıntısının ise terbiye işlemleri sırasında kalmadığı görülmektedir. Lachata ve Suregrow pamuk çeşitlerinde Dropp Ultra defoliant kalıntısının terbiye işlemleri sırasında oldukça düştüğü görülmektedir. Kullanılan bu etkili maddelerin toksikolojik özellikleri incelendiğinde terbiye işlemleri sonunda kalan miktarının insan sağlığına zarar vermeyecek miktarlarda olduğu ve bu nedenle makinalı haşatın tekstil ürünleri açısından sorun yaratmayacağı görülmektedir. Anahtar kelimeler : Defoliant kalıntılarının tespiti, pamukta defoliant içeriği, eko-tekstil, Finish, Dropp Ultra.
Özet (Çeviri)
vm ABSTRACT DETERMINATION OF DEFOLIANT RESIDUES IN COTTON AND COTTON MATERIALS TEKEO?LU, Şule MSc in Textile Eng. Supervisor Assoc. Prof Dr. Tülin Öktem August 2000, 63 pages ABSTRACT Cotton is a very important material in the Turkish economy. It is estimated that the contribution of cotton to the Turkish economy will be increased in the fixture. Turkey, with China, are the main countries who have the ability of exploiting the increased demand for cotton. Along with the realization of the GAP project, it will be possible to enlarge the cotton plantations up to 1 million hectares, even doubling the current plantations. But as there is hard competition, the realization of this enlargement depends on high quality and cost to efficient cotton cultivaion. Because of this situation, it will be necessary modernize the cost intensive processes, especially harvesting. The most important stage at cotton cultivation is harvesting. By means of rantability, it is necessary to harvest at the right time with the possible least amount of loss. However, the harvesting period is in theDC season of autumn, which has the risk of rainy days, especially in Aegean region. So, it is very important to realize harvesting at convenient period with high capacity and in possible shortest time interval for ensuring the high quality, increasing the profit whilst keeping the risk at minimum. All of the cotton harvesting is still hand-picked in Turkey. Most of the harvester workers are hired from the other regions of Turkey, especially from South East region. This, imposes inconvenient socioeconomic conditions on both the farmers and the workers. The shortage of the workers coupling with rainy weathers cause high losses in cotton quality and quantity, also harvesting with high costs. The enlargement of the Turkish cotton plantations for being able to meet the likely increase in demand or even for being able to keep the current level will be possible with mechanized harvesting. Our farmers also are conscious of the fact that, the mechanized harvesting is being the convenient solution. Defoliant usage is obligatory in mechanized harvesting. The apparels and the other textile goods which are in close contact with human body must be free of any hazardous substances which might transfer to human body by contact with skin, by inhaling or by digestive system. And Eco textile Instructions require that the concentration of classified pesticides, insecticides and herbicides must not exceed 1 ppm. In this research, it was aimed to determine whether these substances, that have been applied after the blooming of cotton buds, are resistant on cotton fibers or not, if they are resistant; at which level they contaminate the cotton fibers. The experiments were carried on Finish and Dropp Ultra defoliants applied 20 decares cotton fields at Tire provinces of Izmir City of Aegean region and on Dropp Ultra defoliants at Harran provinces of Southeast Anatolia region. After the defoliant applications, 0.5 kg raw cotton samples with its seeds had been taken for analysis of their mentioned chemical substance contents. The samples were analyzed byusing a GC/MS for determining the amount of defoliant residues. As a result of analysis, there isn't any Cyclanilide residue at Nazilli 84 cotton. On the other hand, Dropp Ultra residues are eliminated during finishing processes. Dropp Ultra residues have declined fairly at Lachata and Suregrow 125 cotton during finishing processes. When toxicologic characteristics of using active substances are examined, after dyeing amount of their residues isn't hazardous to human health. Therefore, machine picking can't be a problem for textile products. Keywords : Determination of defoliant residues in cotton, finish, dropp ultra, eco-textile, gas chromotography.