Konfeksiyon işletmelerinde üretim planlaması ve modernizasyon tekniği
Production planning and technics of medarnisation in apparel industries
  1. Tez No: 96629
  2. Yazar: ÖZLEM TEK
  3. Danışmanlar: DR. CUMHUR ÇOKMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
V ÖZET KONFEKSİYON İŞLETMELERİNDE ÜRETİM PLANLAMASI VE MODERNİZASYON TEKNİĞİ TEK, Özlem Yüksek Lisans Tezi, Tekstil Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Dr. Cumhur Çakman Temmuz 2000, 110 Sayfa Globallaşen ve sürekli değişim içinde olan dünyasında, yeni arayışlarda bulunmak ve değişen teknolojik sistemleri takip etmek bir zorunluluk haline gelmiştir. Bu nedenle rekabet koşullarının sürekli değiştiği günümüz dünyasında işletmeler ayakta kalabilmek için modem sistemleri bünyelerine ebn uygun şekilde atepte etmektedirler. Araştırmada tekstil ve konfeksiyon sektöründe faaliyet gösteren bir işletmenin yapısı incelenerek modernizasyon çalışmaları anlatılmıştır. İlk etapta işletmenin yapısı incelenmiş daha sonra kesim - dikim - dikim sonrası kalite kontrol- ütü- ütü sonrası kalite kontrol - kolileme bölümleri ayn ayrı anlatılmıştır. :Her bölümdeki makina parkuru ve mevcut sistemler incelenmiş, yeni alternatifler getirilerek maliyet analizi yapılmıştır. Çalışma sonrasında her bölümdeki modernizasyon faaliyetlerinin işletmeye getirdikleri anlatılmıştır. er
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT PRODUCTION PLANNING AND TECHNICS OF MODERNISATION IN APPAREL INDUSTRIES TEK, Özlem Supervisor : Dr. Cumhur Çakman July 2000, 110 Pages In a world of glaobalization and continuous changes, it has become essential to make innovations and follow the new technological systems. For this reason, the companies, which have to withstand against the tough conditions of competition, adapt these modern systems in a most effective way. In this research, the modernization procedure of an apparel manufacturer has been examined. In first section the organization of the company has been studied and cutting, stitching, quality control after stitching, pressing, quality control after pressing and packing departments have been explained. For each department, machinery and equipment have been inspected, new alternatives of machinery have been suggested and cost analysis for each machine park has been made. In conclusion, the advantages of modernisation observed in the company have been briefly discussed.