Fabrication of oxanorbornene - containing polymer brush coated mesoporous silica nanoparticles
Oksanorbornen içeren polimer fırçalarla kaplanmış mezo gözenekli silika nanoparçacıkların üretimi
  1. Tez No: 966301
  2. Yazar: SUFFANA TUNCER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AMITAV SANYAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Mezo gözenekli silika nanoparçacıklar (MSN'ler), yüksek yüzey alanı, ısıya ve kimyasallara dayanıklılıkları, mükemmel biyouyumluluk ve çok yönlü yüzey fonksiyonlandırma imkânları sayesinde büyük ölçüde ilgi kazanmıştır. Bu çalışmada MSN'ler sentezlenmiş ve yüzeyleri, antibiyofouling (biyolojik yapışmaya karşı direnç) ve hedefleme yeteneklerine sahip çok işlevli bir nano sistem geliştirmek amacıyla modifiye edilmiştir. Yüzeyin ardışık şekilde modifiye edilmesiyle, kontrollü radikal polimerizasyon tekniği olan RAFT polimerizasyonu kullanılmış ve polietilen glikol metil eter metakrilat (PEGMEMA) polimer zincirleri yüzeyden büyütülmüştür. Bu MSN-polimer hibritleri, farklı polimer yoğunluklarına ve MSN boyutlarına sahiptir. Her bir MSN-polimer hibritinin antibiyofouling performansı, floresan özellikli FITC-BSA molekülü ile değerlendirilmiştir. Ayrıca, sentezlenen yapılar maleimid grupları ile eşleştirilerek, tiyol açısından zengin biyomoleküllere karşı seçici hedefleme potansiyeli gösterilmiştir. Genel amaç, antibiyofouling özelliğe sahip ve hedeflenebilir nanotaşıyıcılar için amaçlı bir tasarım stratejisi geliştirmektir.
Özet (Çeviri)
Mesoporous silica nanoparticles (MSNs) have gained significant attention due to their high surface area, thermal and chemical stability, excellent biocompatibility and versatile surface modification. In this study, MSNs were synthesized, and their surfaces were modified with the aim to develop a multifunctional nanoparticle system with antibiofouling and targeting capabilities. After several successive functionalization of surface, poly(ethylene glycol) methyl ether methacrylate (PEGMEMA) polymer chains were grown by controlled radical polymerization technique, namely, Reversible Addition-Fragmentation Chain Transfer (RAFT) polymerization. These MSN-polymer hybrids had different polymer content and different sizes. The antibiofouling performance of each MSN- polymer hybrids was investigated by using fluorescent FITC-BSA molecule. Furthermore, the synthesized molecules were coupled with furan-protected-maleimide groups to demonstrate surface modification which may enable reactivity toward thiol-rich molecules. The overall aim was to find a strategy for the best possible design for antibiofouling and targetable nanocarriers.