Capacity and information issues in electric vehicle charging stations with strategic customers
Stratejik müşterili elektrikli araç şarj istasyonlarında kapasite ve bilgi sorunları
  1. Tez No: 966302
  2. Yazar: ABDULLAH KAYACAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET REFİK GÜLLÜ, DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET YASİN ULUKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Stratejik müşterilere sahip kuyruk sistemlerinde bilgi ve seyahat kritik öneme sahip ancak genellikle ayrı çalışma alanlarıdır. Bilgi, müşterilerin daha iyi kararlar almasını sağlarken, fiziksel bir konuma seyahat etme ihtiyacı bu kararları etkileyen maliyetler getirir. Bu tez, müşteride bilgi asimetrisi ve seyahat süreci gereksinimi gibi iki özelliği de bünyesinde barındıran bir kuyruk sistemini analiz etmek için bir çerçeve geliştirmektedir. Müşterilerin bir kısmının seyahat etmeden önce kuyruk uzunluğunu gözlemleyebildiği, diğerlerinin ise gözlemleyemediği tek sunuculu bir sistem modellenmiştir. Bu yapı, sürücülerin maliyetli ve boşa serfedilen yolculuklardan kaçınmak için sıkışıklık hakkındaki bilgilere değer verdiği elektrikli araç şarj istasyonları için özellikle önemlidir. Seri bir kuyruk modeli oluşturulmuş, simetrik bir dengenin varlığını kanıtlanmış ve denge stratejilerini çözmek için sayısal bir algoritma geliştirilmiştir. Sonuçların analizi, bir hizmet sağlayıcının bir bilgi ücretini yalnızca bir gelir kaynağı olarak değil, aynı zamanda verimlilik ve sosyal refah gibi sistem genelindeki performans ölçütlerini optimize etmek için kamusal bilgi düzeyini kontrol etmek amacıyla stratejik bir araç olarak nasıl kullanabileceğini göstermektedir. Bulgular, şarj istasyonu planlaması ve işletimi için bazı önemli yönetimsel içgörü sunmaktadır. \end{ozet}
Özet (Çeviri)
In queueing systems with strategic customers, information and travel are critical but often separate areas of study. Information allows customers to make better decisions, while the need to travel to a physical location imposes costs that influence those decisions. This thesis develops a unified framework to analyze a queueing system that incorporates both of these features: customer information asymmetry and a required travel process. We model a single-server system where a fraction of customers can observe the queue length before traveling, while others remain uninformed. This structure is particularly relevant to EV charging stations, where drivers value information about congestion to avoid costly wasted trips. We construct a tandem queueing model, prove the existence of a symmetric equilibrium, and develop a numerical algorithm to solve for the equilibrium strategies. Our analysis of the results shows how a service provider can use an information fee not only as a source of revenue but also as a strategic tool to control the level of public information and optimize system-wide performance metrics like throughput and social welfare. The findings provide several key managerial insights for charging station planning and operation.