Metronidazol içeren kozmetik amaçlı topikal mikroemülsiyon formülasyonunun geliştirilmesi ve in vitro-in vivo değerlendirilmesi
The development of topical microemulsion formulation containing metronidazole for cosmetically use and its in vitro/in vivo evaluation
  1. Tez No: 118819
  2. Yazar: AYŞE GÜL KAYIŞ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FİGEN OCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
-107- G. ÖZET Mikroemülsiyonlar (ME ) damlacık boyutları küçük olduğu için saydam ve termodinamik olarak stabil sistemlerdir. Bu sistemler, su, yağ ve surfaktanın belirli bir konsantrasyonunda kendiliğinden oluşurlar. Yüzeyler arasında akışkanlık ve esneklik elde etmek için mikroemülsiyonlara sıklıkla ko-surfaktan eklenilmesi gerekir. Mikroemülsiyonlar deriye uygulandıktan sonra hızla stratum korneuma geçerler. Mikroemülsiyonların diğer bir avantajı da ilacın etkilenen deri bölgesine hedeflenerek o bölgeye doğrudan ulaşmasıdır. Bu çalışmada mikroemülsiyonları taşıyıcı sistem olarak seçmemizin nedeni mükemmel bir fiziksel stabiliteye sahip olmaları ve kolay hazırlanmalarıdır. Mikroemülsiyon fbrmülasyonların hazırlanmasında faz diyagramları kullanılır ve bu yolla mikroemülsiyon bölgesinin alam saptanır. Rozase yüzün orta kısmım tutan ve nedeni tam olarak bilinmeyen bir hastalıktır. Yüzde görülen eritem, telanjiektaziler ve papül/püstüllerle karakterizedir. Rozase'nin tedavisi güçtür. Birçok akne rozase'li hastada uzun süreli ağızdan (sistemik) antibiyotik tedavisine yanıt alınamamaktadır. Bu hastalarda topikal tedavi, özellikle topikal metronidazol tedavisi tercih edilmektedir. Türkiye İlaç Piyasasında topikal metronidazol preperatı olarak % l'lik krem formülasyonu ve % 0.75'lik su bazlı jel formülasyonu bulunmaktadır. Bu çalışmanın amacı lesitin bazlı su/yağ mikroemülsiyon formülasyonu hazırlanması, metronidazol içeren mikroemülsiyonun akne rozase tedavisinde güvenilir ve etkili olup olmadığının araştırılması, mikroemülsiyonun ile ticari ürünün in vivo etkinliklerinin ve salım özelliklerinin saptanması ve kıyaslanmasıdır. Bu çalışmada, surfaktan/ko-surfaktan oranının lesitin/butanol/su/izopropil miristattan oluşan mikroemülsiyon faz diyagramı üzerindeki etkisi incelendi. Su/yağ-108- mikroemülsiyonun oluşması için gerekli en düşük lesitin miktarının % 20 olduğu saptandı. Mikroemülsiyon alanının büyüklüğü lesitin ve butanolun karışma oranına (Km) bağlıydı. Km'nin artması, mikroemülsiyon bölgesinin genişlemesine yol açtı. Toplam lesitin miktarının arttırılmasıyla ve yağ konsantrasyonunun azaltılması ile, su/yağ mikroemülsiyondaki su miktarının arttığı saptandı. Seçilen optimum mikroemülsiyon formülasyonu (% 36 lesitin, % 18 butanol, % 27 izopropil miristat, % 19 su) Newtonian akış özelliği gösterdi. Mikroemülsiyonun pH değeri 4.37'di. Bu formülasyonun dermatolojik olarak uygun olacağı ve deride yayılımının iyi olacağı düşünüldü. Mikroemülsiyonun fiziksel özellikleri (fiziksel görünüşü, faz ayrışması, turbiditesi, dansitesi, iletkenliği, pH'sı ve viskozitesi) 6 ay boyunca değişik sıcaklıklarda (4° C, 25° C ve 40° C) ölçüldü. Mikroemülsiyonun değişik sıcaklıklarda, 6 ay boyunca değişime uğramadığı saptandı. Salım özellikleri selüloz membran tipinde diyaliz tüplerle incelendi. Ticari üründen metronidazol şahmının, hazırlanan mikroemülsiyondan yaklaşık iki kat daha fazla olduğu görüldü. Hem mikroemülsiyon hem de ticari ürün için, salman % metronidazol miktarı ile zaman arasında doğrusal bir ilişki vardı. Metronidazolun salım oram mikroemülsiyonda % 6/saat, ticari jel üründe %10/saat'ti. In- vivo çalışma iki taraflı yarım yüz kıyaslama tekniği ile yapıldı. Hastalar ticari jel ürünü ve mikroemülsiyon içinde % 0.75 metronidazol içeren formülasyonu yüzlerinin yansına uyguladılar. Altı haftalık tedavinin öncesinde ve sonrasında üç parametre (eritem, telanjiektazi, papül/püstül sayımı) değerlendirildi. Lokal tolerans parametreleri (batma hissi, yanma, kaşıntı, kuruluk hissi) hastaların ifadelerine göre değerlendirildi.-109- Bütün hastalar mikroemülsiyonun kolay emildiğini ve kullandıktan sonra deride nemlilik hissi olduğunu belirttiler. Lokal tolerans parametreleri mikroemülsiyonda ticari ürüne göre daha fazla azalma sağladılar. Mikroemülsiyon ticari jel ürüne göre daha iyi tolere edilen bir alternatif formülasyondu. Çalışmaya katılan bütün hastalar mikroemülsiyonu kullanmayı tercih edeceklerini belirttiler. Mikroemülsiyon tedavi öncesi rozase bulgularıyla kıyaslanınca önemli bir iyileşme sağladı. Her iki ürün de papül/püstül sayısını ve eritemi azaltmada etkiliydiler. Her iki ürünün etkileri eşitti ve 6 aylık tedavi sonrasında iki ürün arasında istatistiksel bir fark yoktu. Her nekadar ticari jel ürünün telanjiektaziler üzerinde bir etkisi olmasa da, mikroemülsiyon bu semptomda önemli bir azalma sağladı. Sonuçta, in vitro ve in-vivo sonuçlar metronidazol içeren mikroemülsiyonun akne rozase tedavisinde stabil, güvenilir, etkili ve alternatif bir formülasyon olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
-110- H. SUMMARY Microemulsions (MEs) are transparent due to their small droplet size and thermodynamically stable. These systems form spontaneously at certain concentration of oil, water and surfactant. MEs often require the addition of cosurfactans to obtain an appropriate fluidity and flexibility of the interface. After skin application of ME rapidly penetrates into the stratum corneum. The other advantage is the direct delivery and targetability of drug to the affected area of the skin. We have choosen ME as carrier system because of their excellent physical stability and simple preparation. Phase diagrams are useful in the preparation of ME formulation and the area of existence of the ME region is determined by this way. Rosacea is centrofacial disease and the cause is unknown. It is characterized by facial erythema, telangiectasia and an inflammatory component with papules/pustules. The treatment of rosacea is problematic. The longterm oral antibiotic therapy is unacceptable for many acne rosacea patients. Therefore, topical therapy especially topical metronidazole always is prefered. Topical metronidazole has been found in Turkish Drug Market as a 1 % cream and 0.75 % water-based gel formulation. The aim of this study was to formulate lecithin -based water/oil ME, to determine if metronidazole ME is safe and effective in the treatment of acne rosacea, to investigate and to compare the in vivo efficacy and release pattern of ME and commercial gel product. In this study, the effect of surfactant/co-surfactant ratio on ME phase diagrams composed of lecithin/butanol/water/isopropylmyristat was investigated. The minimum-Ill- amount of lecithin needed for the formation of w/o microemulsion was 20 %. The extent of the ME region was dependent upon the lecithin/butanol mixing ratio (Km). Increasing the Km leaded to increasing in the extent of ME region. The amount of water incorporated into w/o ME increased with increasing the amount of total lecithin and with decreasing the oil concentration. Chosen optimum ME formulation ( 36 % lecithin, 18 % butanol, 27 % ipm, 19 % water) was viscous Newtonian fluid. The pH value was 4.37. This formulation was expected to be dermatologically acceptable and spreaded well on the skin. The physical characteristics (physical appearance, phase separation, turbidity, density, conductivity, pH and viscosity) of ME were measured at different temperatures (4°C, 25° C and 40° C) during 6 months. It was obtained that, ME was stable at different temperature at least 6 months. The release study was performed using cellulose membran-type dialysis tubing. The metronidazole release from commercial gel was two times higher than that of ME. A linear relationship existed between the release % metronidazole and time for both product. The release rate of metronidazole was 6 %/hour for ME, 10% for commercial gel product. The in-vivo study was designed as a bilateral split-face paired comparison. Patients applied either commercial gel product or a 0.75 % metronidazole in microemulsion formulation to each half of the face. Three variables (erythema, telangiectasia and papul/pustul count) were evaluated before and after the 6 weeks therapy. Moreover, the local tolerance variables (stinging, burning, itching, dryness) were assessed according to the patients' responses.- 112 - All patients reported that the absorption of ME to be quick and the skin to feel moisturized after use. The local tolerance variables were improved by ME rather than commercial gel product. ME was well-tolerated alternative formulation to commercial gel product. The all patients indicated that they would prefer to use ME. ME provided significant improvement compared to before treatment in the signs of rosacea. The both product were effective in reducing the number of papules/pustules and erythema. Their effect was equal and there was no statistical difference between the two product after 6 weeks of therapy. Although the commercial gel product had no effect on telangiectasia, ME showed a significant reduction on this symptom. In conclusion, the in vitro and in-vivo results indicated that ME containing metronidazole was stable, safe, effective and alternative formulation in treating acne rosacea.