Kadınlara yönelik sürdürülebilir evsel kaynak kullanımı eğitimi
Sustainable household resource use training for women
- Tez No: 966333
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Dünya üzerindeki insan baskısını azaltmak ve doğa ile daha uyumlu yaşam tarzını yaygınlaştırmak amacıyla sürdürülebilirlik eğitimi gün geçtikçe daha fazla önem kazanmaktadır. Çevresel sorunlarının giderek büyümesi, doğal kaynakların tükenmesi ve iklim değişikliği gibi tehditler karşısında, sürdürülebilirlik bilincinin yaygınlaştırılması büyük bir ihtiyaç haline gelmiştir. Ancak, her eğitim alanında olduğu gibi sürdürülebilirlik eğitimi de genellikle sadece okul eğitimi ve bununla ilgili belirli hedef kitle ile sınırlı görülmektedir. Oysaki, sürdürülebilir bir geleceğe doğru adımlar atabilmek için toplumun bütün kesimlerinin bu yönde eğitilmeleri zorunludur. Bu kapsamda, özellikle hane halkının alışveriş alışkanlıkları ve evsel kaynak kullanma tercihlerinde belirleyici şekilde rol oynayan kadınlar, sürdürülebilirlik bilincinin yayılması açısından özel bir yer tutmaktadır. Bu noktadan hareketle, çalışmada kadınların sürdürülebilir evsel kaynak kullanım durumlarının belirlenmesi ve sürdürülebilir yönde geliştirilmesi amaçlanmıştır. Araştırma, 2022-2023 Eğitim-Öğretim yılı Manisa ili Kırkağaç ilçesinde bulunan Halk Eğitimi Merkezi El Sanatları Teknolojisi ve Giyim-Üretim Teknolojisi Kurslarına devam eden 29 kadın üzerinde yürütülmüştür. Çalışma grubu belirlenirken ölçüt örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Çalışmada, beslenme, su kullanımı, enerji kullanımı, temizlik ve hijyen ve atık yönetimi ile ilgili eğitimler gerçekleştirilmiştir. Toplam beş haftayı kapsayan sürdürülebilir evsel kaynak kullanımı eğitimi boyunca katılımcılara bilgi ve beceri edinimleri sağlanması hedeflenmiştir. Zayıf deneysel desen türünde yürütülen bu çalışma sürdürülebilir evsel kaynak kullanımı eğitiminin, kadınların tüketim alışkanlıkları üzerindeki etkisi incelenmiştir. Çalışmanın verileri, eğitim öncesi ve sonrası yüz yüze görüşme yoluyla toplanmış ve içerik analizi yoluyla çözümlenmiştir. Çalışmada, sürdürülebilir evsel kaynak kullanımına dönük eğitimin katılımcıların azaltma, yeniden kullanma ve geri dönüştürme açılarından sürdürülebilir tüketim tercihlerine yönelmelerinde etkili olduğu belirlenmiştir. Araştırmada, toplumun her kesimine yönelik sürdürülebilir evsel kaynak kullanımı eğitiminin verilmesi ve yerel yönetimler, kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum örgütlerinin sürdürülebilir evsel kaynak kullanımına yönelik çalışmalar düzenlemesi önerilerinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Sustainability education is becoming more and more important in order to reduce human pressure on the world and to promote a more harmonious lifestyle with nature. In the face of growing environmental problems, depletion of natural resources and threats such as climate change, there is a great need to promote sustainability awareness. However, as in every field of education, sustainability education is often seen as limited to school education and the specific target group related to it. However, in order to take steps towards a sustainable future, it is imperative that all segments of society are educated in this direction. In this context, especially women, who play a decisive role in household shopping habits and domestic resource use preferences, sustainability awareness has a special place in terms of spreading sustainability awareness. From this point of view, the study aimed to determine the sustainable domestic resource utilization status of women and to develop it in a sustainable direction. The research was conducted on 29 women attending the Public Education Center Handicraft Technology and Clothing-Production Technology Courses in Kırkağaç district of Manisa province in the 2022-2023 academic year. Criterion sampling method was used to determine the study group. In the study, trainings on nutrition, water use, energy use, cleaning and hygiene, and waste management were conducted. It was aimed to provide knowledge and skills to the participants during the training on sustainable domestic resource use, which covered a total of five weeks. This study, which was conducted in a weak experimental design, examined the effect of sustainable domestic resource use training on women's consumption habits. The data of the study were collected through face-to-face interviews before and after the training and analyzed through content analysis. In the study, it was determined that training on sustainable domestic resource use was effective in the participants' orientation towards sustainable consumption preferences in terms of reducing, reusing and recycling. In the study, it was suggested that sustainable domestic resource use training should be provided for all segments of the society and that local governments, public institutions and organizations, and non-governmental organizations should organize studies on sustainable domestic resource use.