Beliren yetişkinlerde psikolojik iyi oluşun bilişsel esneklik, öz şefkat ve bağlanma stilleri açısından incelenmesi
Examination of psychological well-being in emerging adults in terms of cognitive flexibility, self-compassion and attachment styles
- Tez No: 966358
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ÇEKİÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırmanın temel amacı beliren yetişkinlerde bilişsel esneklik, öz şefkat ve bağlanma stillerinin psikolojik iyi oluşu nasıl yordadığını incelemektir. Çalışma grubunu, uygun örnekleme yöntemiyle seçilen ve 18-29 yaş aralığındaki 416 kadın ve 163 erkek olmak üzere toplam 579 beliren yetişkin oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri Psikolojik İyi Oluş Ölçeği, Bilişsel Esneklik Envanteri, Öz-Duyarlık Ölçeği, Üç boyutlu Bağlanma Stilleri Ölçeği ve araştırmacı tarafından oluşturulan Kişisel Bilgi Formu aracılığı ile toplanmıştır. Veri analizinde tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Pearson Korelasyon Analizi ve Çoklu Doğrusal Regresyon Analizi kullanılmıştır. Araştırmanın bulgularına göre beliren yetişkinlerde psikolojik iyi oluş, algılanan ebeveyn tutumu ve sosyal desteğe göre anlamlı farklılık göstermektedir. Korelasyon analizinde psikolojik iyi oluş, bilişsel esneklik, öz şefkat, güvenli bağlanma ve kaygılı bağlanma stilleri değişkenleri arasında anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Araştırmanın temel değişkenleri arasında yapılan çoklu regresyon analizinde modelin anlamlı olduğu ve bilişsel esneklik, öz şefkat, güvenli bağlanma ve kaygılı bağlanma stillerinin beliren yetişkinlerin psikolojik iyi oluşunu anlamlı şekilde tahmin ettiğini, kaçınan bağlanma stilinin ise kurulan regresyon modeline anlamlı bir katkısı olmadığı tespit edilmiştir. Araştırmanın bulguları ilgili alan yazın doğrultusunda değerlendirilmiş ve gerekli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine how cognitive flexibility, self-compassion and attachment styles predict psychological well-being in emerging adults. The study group consisted of a total of 579 emerging adults, 416 females and 163 males between the ages of 18-29, selected by convenience sampling method. The data were collected through the Psychological Well-Being Scale, Cognitive Flexibility Inventory, Self-Attachment Scale, Three-dimensional Attachment Styles Scale and Personal Information Form created by the researcher. One-way analysis of variance (ANOVA), Pearson Correlation Analysis and Multiple Linear Regression Analysis were used in data analysis. According to the findings of the study, psychological well-being in emerging adults were significantly different according to perceived parental attitude and social support. In the correlation analysis, significant relationships were found between psychological well-being, cognitive flexibility, self-compassion, secure attachment and anxious attachment styles. In the multiple regression analysis between the main variables of the study, it was determined that the model was significant and cognitive flexibility, self-compassion, secure attachment and anxious attachment styles significantly predicted the psychological well-being of emerging adults, while avoidant attachment style did not contribute significantly to the regression model. The findings of the study were evaluated in line with the relevant literature and necessary suggestions were presented.