Multipl Sklerozlu bireylerde Tai Chi'nin yürütücü işlevler üzerine etkileri, randomize kontrollü çalışma
The effect of Tai Chi on executive functions in individuals with Multiple Sclerosis, a randomized controlled trial
- Tez No: 966359
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUBA CAN AKMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Nöroloji, Physiotherapy and Rehabilitation, Neurology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Amaç: Multiple Skleroz (MS) bilişsel fonksiyonlar üzerinde olumsuz etkileri olduğu bilinen nörodejeneratif bir hastalıktır. Bu çalışmanın amacı, MS'li bireylerde Tai Chi egzersizlerinin yürütücü işlevler üzerindeki etkilerini incelemektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya, Genişletilmiş Engellilik Durum Ölçeği (EDSS) ≤ 3.5 olan toplam 45 MS tanılı birey dahil edildi. Katılımcılar randomize şekilde Tai Chi grubu (TCG n=23) ve kontrol grubu (KG n=22) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Egzersizler 8 hafta boyunca haftada 2 gün olacak şekilde uygulandı. Tai Chi grubuna Yang stiline ait temel 10 hareketten 8'i yüz yüze uygulandı, kontrol grubuna ise Frenkel Koordinasyon Egzersizlerini içeren ev egzersizi verildi. Çalışma öncesinde ve sonrasında katılımcıların yürütücü işlevleri, yorgunluk düzeyleri ve depresyon düzeyleri sırasıyla MS için Uluslararası Bilişsel Değerlendirme Bataryası (BICAMS)'na ait testlerden Sembol Sayı Modaliteleri Testi Test (SDMT), Kaliforniya Sözel Öğrenme Testi İkinci Sürümü (CVLT-II) ve Kısa Viziospasyal Bellek Testi-Güncel (BMVT-R) testleri, Yorgunluk Etki Ölçeği (FIS) ve Beck Depresyon Ölçeği (BDI) kullanılarak değerlendirildi. Bulgular: Tedavi öncesi gruplar arası EDSS, SDMT, CVLT-II, BMVT-R, FIS ve BDI puanları arasında fark yoktu (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: Multiple Sclerosis (MS) is a neurodegenerative disease known to have negative effects on cognitive functions. The aim of this study was to examine the effects of Tai Chi exercises on executive functions in individuals with MS. Materials and Methods: A total of 44 individuals diagnosed with MS, with an Expanded Disability Status Scale (EDSS) score ≤ 3.5, were included in the study. Participants were randomly assigned to either the Tai Chi group (TCG n=23) or the control group (CG n=22). Exercises were performed twice a week for 8 weeks. In the TCG, 8 out of the 10 basic movements of the Yang style were practiced face-to-face, whereas the CG was given a home exercise program including Frenkel Coordination Exercises. Before and after the intervention, participants' executive functions, fatigue levels, and depression levels were assessed using the Symbol Digit Modalities Test (SDMT), the California Verbal Learning Test–Second Edition (CVLT-II), and the Brief Visuospatial Memory Test–Revised (BVMT-R) from the Brief International Cognitive Assessment for MS (BICAMS), as well as the Fatigue Impact Scale (FIS) and the Beck Depression Inventory (BDI). Results: At baseline, there were no significant differences between the groups in EDSS, SDMT, CVLT-II, BVMT-R, FIS, and BDI scores (p>0.05).