Adölesan idiyopatik skolyozlu bireylerde schroth egzersizleri ve dinamik stabilizasyon egzersizlerinin etkinliği: Randomize kontrollü çalışma
The effectiveness of schroth exercises and dynamic stabilization exercises in individuals with adolescent idiopathic scoliosis: A randomized controlled trial
- Tez No: 966366
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER ŞEVGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışma, adölesan idiyopatik skolyoz (AIS) tanısı almış 10-19 yaş aralığında ki bireylerde Schroth egzersizleri ile Schroth egzersizlerine entegre dinamik stabilizasyon egzersizlerinin yaşam kalitesi, postür farkındalığı, deformite algısı, uyku kalitesi ve gövde rotasyonu üzerine etkilerini karşılaştırmalı olarak değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Randomize kontrollü tasarımla yürütülen çalışmada, her iki grup için 8 haftalık özel egzersiz programı uygulanmış ve ön test-son test yöntemiyle değerlendirmeler yapılmıştır. Skolyometre ölçümleri, SAQ, SRS-22, PUKİ ve Postüral Farkındalık Ölçeği kullanılarak veriler toplanmıştır. Her iki grupta da postür farkındalığı (Schroth p=0,00; Stabilizasyon p=0,03), yaşam kalitesi (p=0,00), deformite algısı (Schroth p=0,002; Stabilizasyon p=0,000), skolyometre açıları ve uyku kalitesi (PUKİ, Schroth p=0,00; Stabilizasyon p=0,01) açısından anlamlı iyileşmeler gözlenmiştir. Ancak gruplar arası fark tüm parametrelerde istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır (p>0,05). Sonuçlar, Schroth ve dinamik stabilizasyon egzersizlerinin AIS'li bireylerde fiziksel ve psikososyal iyilik hâline olumlu katkı sağladığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to comparatively evaluate the effects of Schroth exercises and dynamic stabilization exercises on quality of life, posture awareness, deformity perception, sleep quality and trunk rotation in individuals aged 10-19 years with adolescent idiopathic scoliosis (AIS). In the randomized controlled design study, an 8-week special exercise program was applied for both groups and evaluations were made by pretest-posttest method. Data were collected using scoliometer measurements, SAQ, SRS-22, PUKI and Postural Awareness Scale. Significant improvements were observed in both groups in terms of posture awareness (Schroth p=0.00; Stabilization p=0.03), quality of life (p=0.00), deformity perception (Schroth p=0.002; Stabilization p=0.000), scoliometer angles and sleep quality (PDQI, Schroth p=0.00; Stabilization p=0.01). However, the difference between the groups was not statistically significant in all parameters (p>0.05). The results suggest that Schroth and dynamic stabilization exercises contribute positively to physical and psychosocial well-being in individuals with AIS.