Farklı öğrenim seviyesindeki ortaokul öğrencilerinin ders çalışma, öz düzenleyerek öğrenme becerileri ve öğrenme stillerinin belirlenmesi
Determination of studying, self-regulated learning skills and learning styles of middle school students with different learning levels
  1. Tez No: 966368
  2. Yazar: TUĞÇE KURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİLAY KARAMUSTAFAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Günümüz şartlarında öğrencilerin ders çalışma becerileri, öz düzenleyerek öğrenme becerileri ve öğrenme stillerinin belirlenmesi, eğitim ve kariyer yaşamlarında karşılaşacakları şartlar açısından önemli olduğundan araştırılması gerekliliği ortaya çıkmaktadır. Elde edilen veriler, eğitim politikalarının şekillendirilmesi ve öğretimin planlanmasında yol gösterici nitelikte olabilir. Alan yazında, bu ilişkilere dair bütüncül çalışmaların ortaokul öğrencileriyle yapılmasının sınırlı sayıda olduğu görüldüğünden araştırma bu boşluğu doldurmayı amaçlamaktadır. Araştırma, nicel araştırma yöntemi ile yürütülmüştür. İlişkisel tarama modeli kapsamında enlemesine araştırma deseni kullanılmıştır. Çalışma grubu, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yer alan bir devlet ortaokulunda öğrenim gören 5., 6., 7. ve 8. sınıflardan 87'si kız 75'i erkek olmak üzere toplam 162 öğrenciden oluşmaktadır. Örneklem oluşturulurken uygun örnekleme yöntemi tercih edilmiştir. Verilerin toplanmasında Öz Düzenlemeli Öğrenme Ölçeği, Ders Çalışma Alışkanlıkları Anketi ve Kolb'un Öğrenme Stilleri Envanteri-III kullanılmıştır. Çalışmanın veri analizi yapılırken frekans dağılımı, yüzdelik değerler, aritmetik ortalama, standart sapma ve bazı parametrik testler uygulanmıştır. Araştırma bulgularına göre; öğrencilerin ders çalışma alışkanlıkları ile sınıf düzeyi, anne-baba eğitim durumu, aylık gelir durumu ve çalışma odası varlığı arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Ancak cinsiyet değişkeninde kız öğrencilerin lehine anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir. Fen bilimleri dersi karne notu açısından bakıldığında, not aralıklarına göre ders çalışma alışkanlıkları arasında anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Ayrıca, günlük ders çalışma süresi değişkeninde de bazı anlamlı farklılıklar saptanmıştır. Öz düzenleyerek öğrenme becerileri açısından değerlendirildiğinde ise; cinsiyet, sınıf düzeyi, anne eğitim durumu, aylık gelir durumu, karne notu, çalışma odası varlığı ve günlük ders çalışma saati değişkenlerinde anlamlı bir fark görülmemiştir. Ancak baba eğitim düzeyi yükseldikçe öğrencilerin öz düzenleme becerilerinde artış olduğu belirlenmiştir. Araştırmada, öğrencilerin ders çalışma alışkanlıkları ile öğrenme stilleri, öz düzenleyerek öğrenme becerileri ile öğrenme stilleri ve ders çalışma alışkanlıkları ile öz düzenleyerek öğrenme becerileri arasında anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. Sonuç olarak, bu çalışma; öğrencilerin kendi öğrenme stillerini tanımalarını ve öğretmenlere, öğrencilerin bireysel farklılıklarına göre öğretim yöntemleri geliştirme konusunda yol göstermesi hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
In today's educational context, identifying students' study skills, self-regulated learning abilities, and learning styles has become increasingly important due to the impact these factors have on their future educational and professional lives. Therefore, conducting research in this area is essential. The data obtained may provide guidance in shaping educational policies and planning instructional strategies. Since holistic studies exploring the relationships between these variables among middle school students are relatively limited in the literature, this research aims to fill that gap. The study was conducted using a quantitative research method, employing a cross-sectional design within the framework of the relational survey model. The study group consisted of 162 students (87 girls and 75 boys) from 5th, 6th, 7th, and 8th grades, studying at a public middle school located in the Southeastern Anatolia Region of Turkey. A convenience sampling method was used in selecting the participants. The data collection tools included the Self-Regulated Learning Scale, the Study Habits Questionnaire, and Kolb's Learning Style Inventory-III. During data analysis, frequency distributions, percentages, arithmetic means, standard deviations, and several parametric tests were applied using appropriate statistical software. According to the research findings, no significant differences were observed in students' study habits based on grade level, parental education levels, monthly income, or the presence of a personal study room. However, a significant difference in favor of female students was found regarding gender. In terms of science course grades, significant differences were found in study habits according to grade ranges. Furthermore, daily study time also showed some statistically significant differences. Regarding self-regulated learning skills, no significant differences were observed in relation to gender, grade level, mother's education level, income level, report card grades, availability of a study room, or daily study hours. However, an increase in the father's education level was associated with higher self-regulation skills among students. The study also revealed no significant relationships between study habits and learning styles, self-regulated learning and learning styles, or study habits and self-regulated learning skills. In conclusion, this study aims to support students in recognizing their individual learning styles and to provide guidance to teachers in developing instructional approaches that accommodate students' personal differences. The findings are expected to serve as a foundation for future research and contribute to the development of effective educational policies.