Türkiye'de Rum okulları
Greek schools in Turkiye
  1. Tez No: 966384
  2. Yazar: PINAR AKDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'de açılan Rum okullarının eğitim öğretim faaliyetleri arşiv belgeleri ve tetkik eserlerden faydalanılarak araştırılmıştır. Türkiye'de bulunan Rum okulları diğer azınlık okullarına kıyasla eğitim öğretimde daha etkili olmuştur. Araştırmada nitelik olarak etkili olan Rum okullarının tarihçesinden, eğitim öğretim faaliyetlerinden ve Rum okullarının bugünkü durumlarından bahsedilmiştir. Rum okullarını incelendiğinde; patrikhane denetiminde Rum cemaat üyeleri ve cemaatin ileri gelenlerinin girişimleri ve maddi destekleriyle okulların açıldığı görülmüştür. Patrikhane tarafından okulların her türlü eğitim öğretim ihtiyaçları karşılanırken okulların denetimleri de tek elden yapılmıştır. Yükseköğrenimini Avrupa'da devam ettirmek isteyen Rumlar, Avrupa devletlerinin eğitim sistemini Türkiye'ye taşımışlardır. Avrupa'daki çağdaş eğitim sistemine göre Rum okulları yeniden düzenlenmiştir. Rum okullarında erkek öğrencilerin yanında kızlara da eğitim verilmiştir. Rum okullarında öğrenciler tam donanımlı olarak yetiştirilmeye çalışılmıştır. Bu okullardan mezun olan öğrenciler iyi mevki ve makamlara gelebilmişlerdir. Ancak Rumlar eğitim alanındaki bu ilerlemelerini Türkiye yararına kullanmak yerine ülkeyi bölmek ve yıkmak için kullanmışlardır. Bu sebeple Mustafa Kemal Atatürk tarafından fesat ocağı olarak nitelendirilmişlerdir. İstiklal Savaşı'nın kazanılmasından sonra eğitimde birliği sağlayan kanunun ilan edilmesi ve sonra çıkartılan yasal düzenlemelerle birlikte Rum okullarının denetimi sağlanmıştır. Bugün Türkiye'de Rum okulları, Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları çatısı altında İstanbul ve Çanakkale'de yaşayan Rumlar için halen eğitim öğretim faaliyetlerine devam etmektedirler.
Özet (Çeviri)
This study examines the educational activities of Greek schools opened in Turkey, using archival documents and relevant works. Greek schools in Turkiye have been more effective in education compared to other minority schools. The study discusses the history, educational activities, and the current status of these Greek schools. When examining Greek schools, it is observed that these schools were established through the initiatives and financial support of Greek community members and prominent figures within the community under the supervision of the Patriarchate. The Patriarchate took responsibility for meeting all educational needs of the schools while also overseeing their administration from a single authority. Greeks who wanted to continue their higher education in Europe brought the European educational system to Turkiye. Greek schools were reorganized according to the modern educational system of Europe. In these schools, education was provided not only to male students but also to female students. Greek schools aimed to train their students in a comprehensive and well-equipped manner. Graduates of these schools were able to attain high positions and titles. However, instead of using their educational progress for the benefit of Turkiye, the Greeks used it to divide and destroy the country. For this reason, they were described by Mustafa Kemal Atatürk as nests of treason. After the War of Independence, laws were enacted to ensure unity in education, and with the legal regulations that followed, the supervision of Greek schools was ensured. Today, Greek schools in Turkiye continue their educational activities under the Ministry of National Education's Private Education Institutions framework, serving the Greek communities living in Istanbul and Çanakkale.