Rekreasyonel tenis oynayan bireylerin fiziksel aktiviteye katılım motivasyonlarının incelenmesi
An examination of the participation motivations in physical activity among recreational tennis players
  1. Tez No: 966388
  2. Yazar: VEYSEL KARANİ ÇINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT TURĞUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sinop Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu araştırmanın amacı, rekreasyonel tenis oynayan bireylerin fiziksel aktiviteye katılım motivasyonlarını çeşitli demografik değişkenler açısından incelemektir. Bu doğrultuda 197'si erkek (%49,5), 201'i kadın (%50,5) olmak üzere toplam 398 gönüllü birey araştırmaya katılmıştır. Veriler, katılımcıların demografik bilgilerini toplamak amacıyla hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”ve“Fiziksel Aktiviteye Katılım Motivasyonu Ölçeği”ile elde edilmiştir. Veri analizi SPSS 30.0 programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Ölçeğin alt boyutlarına ait Cronbach Alpha iç tutarlılık katsayıları .77 ile .80 arasında bulunmuş, bu da ölçeğin güvenilirliğini ortaya koymuştur. Verilerin normal dağılıp dağılmadığı Skewness ve Kurtosis değerleriyle incelenmiş ve dağılımın normal olduğu belirlenmiştir. İkili grup karşılaştırmaları için Bağımsız Örneklem T-Testi, ikiden fazla grup karşılaştırmaları için Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) kullanılmıştır. ANOVA sonucunda farkın kaynağını belirlemek amacıyla LSD testi uygulanmıştır. Ayrıca yaş değişkeniyle ilişkiyi analiz etmek için Pearson Korelasyon analizi yapılmıştır. Araştırma sonuçları, rekreasyonel tenis oynayan bireylerin fiziksel aktiviteye katılım motivasyonlarının yüksek olduğunu göstermiştir. Bunun yanı sıra, yaş, eğitim, gelir durumu, haftalık tenis oynama süresi ve yaşanılan bölge gibi değişkenlere göre motivasyon düzeylerinde anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the physical activity participation motivations of individuals who play tennis recreationally in relation to various demographic variables. Accordingly, a total of 398 volunteers participated in the study, consisting of 197 males (49.5%) and 201 females (50.5%). Data were collected using a“Personal Information Form”designed to gather demographic details and the“Physical Activity Participation Motivation Scale”. The data were analyzed using the SPSS 30.0 statistical software. The Cronbach's alpha coefficients for the sub-dimensions of the scale ranged between .77 and .80, indicating acceptable internal consistency. Skewness and kurtosis values were examined to assess normality, and the data were found to be normally distributed. Independent samples t-tests were used for comparisons between two groups, while one-way ANOVA was employed for comparisons involving more than two groups. Following significant ANOVA results, LSD post-hoc tests were conducted to determine the source of the differences. In addition, Pearson correlation analysis was used to examine the relationship between age and motivation. The findings revealed that individuals who play recreational tennis exhibit high levels of motivation for participating in physical activity. Moreover, significant differences were found in motivation levels according to demographic variables such as age, education level, income, weekly duration of tennis participation, and region of residence.