Ortaokul ve liselerde görev yapan müzik öğretmenlerinin derslerinde klasik gitarı kullanma durumlarının incelenmesi (Manisa ili örneği)
An examination of the use of classical guitar in lessons by music teachers working in secondary and high schools (The case of Manisa province)
- Tez No: 966391
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUBA YOKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu araştırmanın amacı ortaokul ve liselerde görev yapan müzik öğretmenlerinin derslerinde klasik gitarı kullanma durumlarının incelenmesi ve araştırmada belirlenen boyutlar açısından değerlendirilmesidir. Araştırmanın evrenini Manisa ilinde Millî Eğitim Bakanlığına bağlı devlet okullarının ilköğretim ikinci kademe (ortaokul) ve ortaöğretim (lise) kademesinde 2024-2025 eğitim-öğretim yılında görev yapan müzik öğretmenleri oluşturmaktadır. Araştırma nicel yöntem çerçevesinde tarama modelinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmada oransız küme örnekleme yöntemi ile belirlenen Manisa ilinde 2024-2025 eğitim öğretim yılında ortaokul ve liselerde görev yapan müzik öğretmenleri araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Araştırmada müzik öğretmenlerinin derslerinde klasik gitarı kullanma durumlarına ilişkin veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen anket kullanılmıştır. Müzik öğretmenlerinin derslerinde klasik gitarı kullanma durumlarına ilişkin verilerin analizinde anketten elde edilen her bir veri için frekans (f) değerleri alınmıştır. Müzik öğretmenlerinin derslerinde klasik gitarı kullanma durumlarının araştırmanın amacı doğrultusunda belirlenen değişkenler açısından farklılık gösterip göstermediğine ilişkin verilerin analizi için ise puanların normallik dağılımları incelendikten sonra cinsiyet ve gitar eğitimi alma durumu değişkenleri için non-parametrik istatistik tekniklerinden“Mann Whitney U testi”;“mesleki deneyim”ve“anadal çalgısı”değişkenleri açısından verilerin karşılaştırılmasına yönelik ise“Kruskal Wallis-H Testi”kullanılmıştır. Araştırma sonucunda 2024-2025 eğitim-öğretim yılında Manisa ilinde görev yapan müzik öğretmenlerinin büyük çoğunluğunun derslerinde klasik gitarı kullandıkları belirlenmiştir. Diğer yandan müzik öğretmenlerinin derslerinde klasik gitarı kullanma durumlarına ilişkin cinsiyet değişkeni açısından kadın müzik öğretmenleri ile erkek müzik öğretmenleri arasında kadın öğretmenlerin lehine anlamlı bir fark olduğu belirlenmiştir. Müzik öğretmenlerinin derslerinde klasik gitarı kullanma durumları gitar eğitimi alma durumu değişkeni açısından karşılaştırıldığında gitar eğitimi alan müzik öğretmenleri ile gitar eğitimi almayan müzik öğretmenleri arasında gitar eğitimi alan öğretmenlerin lehine anlamlı bir fark olduğu ortaya çıkmıştır. Müzik öğretmenlerinin derslerinde klasik gitarı kullanma durumlarına ilişkin mesleki deneyim ve anadal çalgısı değişkenlerine göre ise istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık elde edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the extent to which music teachers working in middle and high schools use classical guitar in their lessons and to evaluate the findings according to the dimensions determined within the scope of the research. The population of the study consists of music teachers working in public middle schools (lower secondary) and high schools (upper secondary) affiliated with the Ministry of National Education in Manisa province during the 2024–2025 academic year. The research was conducted within the framework of the quantitative method and designed using a survey model. The sample of the study was formed by music teachers working in middle and high schools in Manisa province during the 2024–2025 academic year, determined through non-proportional cluster sampling. As the data collection tool, a questionnaire developed by the researcher was used to gather data on the use of classical guitar in music lessons. For the analysis of the data, frequency (f) values were calculated for each item in the questionnaire. To examine whether the teachers' use of classical guitar in lessons differed according to the variables determined in line with the research objectives, the normality of the score distributions was first tested. Following this, the Mann-Whitney U test was used for the variables gender and classical guitar training, and the Kruskal-Wallis H test was used for the variables professional experience and main instrument. The results of the research revealed that the majority of music teachers working in Manisa province during the 2024–2025 academic year use classical guitar in their lessons. Moreover, a statistically significant difference was found in favor of female music teachers compared to male teachers in terms of using classical guitar. Similarly, a significant difference was observed in favor of music teachers who had received classical guitar training compared to those who had not. On the other hand, no statistically significant differences were found in classical guitar use based on the variables of professional experience and main instrument.