Üniversite öğrencilerinde yaşam nedenleri ile psikolojik sağlık ilişkisinde ihtiyaç doyumu ve yaşam doyumunun aracılık rolleri
The mediating roles of need satisfaction and life satisfaction in the relationship between reasons for living and psychological health among university students
- Tez No: 966436
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖNER ÇELİKKALELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmada üniversite öğrencilerinin yaşam nedenleri ile psikolojik sağlık düzeyleri arasındaki ilişkide ihtiyaç doyumunun ve yaşam doyumunun aracılık rollerinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu çalışma betimsel araştırma türlerinden ilişkisel tarama yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın bağımlı değişkeni psikolojik sağlık, bağımsız değişkeni yaşam nedenleri, aracı değişkenleri ihtiyaç doyumu ve yaşam doyumudur. Çalışma kapsamında 357 kadın (%68.7), 162 erkek (%31.2) ve 1 diğer (%0.1) olmak üzere toplam 520 üniversite öğrencisinden veri toplanmıştır. Çalışmada veri toplama araçları arasında“Pozitif Mental Sağlık Ölçeği”,“Yaşam Nedenleri Ölçeği”,“İhtiyaç Doyumu Ölçeği”ve“Yaşam Doyumu Ölçeği”yer almaktadır. Verilerin analizi için SPSS 26 ve AMOS 26 programları kullanılmıştır. Analizde ilk olarak Yaşam Nedenleri Ölçeğinin üniversite öğrencisi örneklemine uygulanabilirliği açısından yapı geçerliği ve güvenirliği incelenmiştir. Sonrasında değişkenlerin normal dağılıp dağılmadığı incelenmiştir. Ardından psikolojik sağlık, yaşam nedenleri, ihtiyaç doyumu ve yaşam doyumu değişkenlerinin ilişkisini görmek için Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Katsayısına bakılmıştır. Üniversite öğrencilerinde yaşam nedenleri ile psikolojik sağlık ilişkisinde ihtiyaç doyumu ve yaşam doyumunun aracılık rollerini incelemek amacıyla aracılık analizi yapılmıştır. Veri analizi sonrasında verilerin normal dağılım gösterdiği tespit edilmiştir. Psikolojik sağlık ile yaşam nedenlerinin pozitif ve anlamlı ilişki kurduğu tespit edilmiştir. Psikolojik sağlık ile ihtiyaç doyumu değişkenlerinin ilişkisinin pozitif ve anlamlı olduğu görülmüştür. Psikolojik sağlık düzeyleri ve yaşam doyumunun pozitif ve anlamlı ilişki kurduğu sonucuna ulaşılmıştır. Yaşam nedenleri ile ihtiyaç doyumu düzeyleri arasındaki ilişkinin pozitif ve anlamlı olduğu ortaya çıkmıştır. Yaşam nedenleri ve yaşam doyumu düzeylerinin pozitif yönde anlamlı ilişki kurduğu tespit edilmiştir. Aracı değişkenler olan ihtiyaç doyumu ve yaşam doyumunun da pozitif ve anlamlı ilişki kurduğu görülmüştür. Aracılık analizi sonucunda ihtiyaç doyumu değişkeninin psikolojik sağlık ve yaşam nedenleri ilişkisine aracılık ettiği ve bu aracılık rolünün de anlamlı düzeyde olduğu görülmüştür. Yaşam doyumu değişkeninin de psikolojik sağlık ve yaşam nedenleri ilişkisine aracılık ettiği ve bu aracılık rolünün de anlamlı düzeyde olduğu görülmüştür. Analizler sonucunda çalışmada yer alan tüm hipotezlerin doğrulandığı görülmüştür. Çalışmada elde edilen bulgular alanyazına dayalı olarak tartışılmış, yorumlanmış ve bulgular dahilinde önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the mediating roles of need satisfaction and life satisfaction in the relationship between reasons for living and psychological health among university students. The study employed a correlational survey model, which is one of the descriptive research methods. The dependent variable of the study is psychological health, the independent variable is reasons for living, and the mediating variables are need satisfaction and life satisfaction. Data were collected from a total of 520 university students, consisting of 357 women (68.7%), 162 men (31.2%), and 1 individual identifying as other (0.1%). The data collection tools used in the study included the“Positive Mental Health Scale,”the“Reasons for Living Inventory,”the“Need Satisfaction Scale,”and the“Life Satisfaction Scale.”SPSS 26 and AMOS 26 software were used for data analysis. First, the construct validity and reliability of the Reasons for Living Inventory were examined in terms of its applicability to the university student sample. Then, the normality of the variables was assessed. Pearson's product-moment correlation coefficients were calculated to determine the relationships among psychological well-being, reasons for living, need satisfaction, and life satisfaction. In addition, mediation analysis was conducted to investigate the mediating roles of need satisfaction and life satisfaction in the relationship between reasons for living and psychological well-being. The results indicated that the data were normally distributed. A positive and significant relationship was found between psychological health and reasons for living. Similarly, psychological health was positively and significantly associated with need satisfaction and life satisfaction. Positive and significant correlations were also found between reasons for living and both need satisfaction and life satisfaction. Moreover, a positive and significant relationship was observed between the mediating variables, need satisfaction and life satisfaction. Mediation analysis revealed that need satisfaction significantly mediated the relationship between reasons for living and psychological health. Life satisfaction also significantly mediated this relationship. Overall, all hypotheses proposed in the study were supported. The findings were discussed and interpreted in line with the relevant literature, and recommendations were provided based on the results.