Ters yüz sınıf modeli ile programlama öğretiminin ortaokul öğrencilerinin bilgi işlemsel düşünme becerilerine ve programlama öz-yeterliklerine etkisi
The effect of teaching programming with the flipped classroom model on middle school students' computational thinking skills and programming self-efficacy
- Tez No: 966448
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİT KARALAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Öğretim Teknolojileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu araştırmanın amacı, ters yüz sınıf modeli ile programlama öğretiminin ortaokul öğrencilerinin bilgi işlemsel düşünme becerilerine ve programlama öz-yeterliklerine etkisini belirlemektir. Araştırma, eşleştirilmiş kontrol gruplu öntest-sontest yarı deneysel desende yürütülmüştür. Araştırmaya, Muğla ili Menteşe ilçesinde bulunan ve Millî Eğitim Bakanlığına bağlı olan bir devlet ortaokulunda 2023-2024 eğitim öğretim yılı bahar yarıyılında öğrenim gören altıncı sınıf öğrencilerinden seçkisiz olmayan örnekleme yöntemlerinden uygun örnekleme yöntemi ile belirlenen 46 öğrenci (23 deney, 23 kontrol grubu) gönüllü olarak katılmıştır. Araştırmanın bağımsız değişkeni programlama öğretim yöntemi, bağımlı değişkenleri ise programlama öz-yeterlik ve bilgi işlemsel düşünme becerileridir. Yedi haftada tamamlanan araştırma sürecinde, deney grubu öğrencileri ters yüz sınıf modeli ile programlama öğrenirken, kontrol grubu öğrencileri yüz-yüze programlama öğretim yöntemi ile programlama öğrenmişlerdir. Demografik bilgi formu, programlama öz-yeterlik ölçeği ve bilgi işlemsel düşünme ölçeği ile toplanan veriler, betimsel istatistikler, bağımsız örneklemler t-testi, bağımlı örneklemler t-testi ve ANCOVA analizi ile analiz edilmiştir. Deney öncesinde, her iki grubun da programlama öz-yeterlik ve bilgi işlemsel düşünme becerileri açısından denk oldukları belirlenmiştir. Grup içi karşılaştırma sonuçları, her iki yöntemin de ortaokul öğrencilerinin programlama öz-yeterliklerine ve bilgi işlemsel düşünme becerilerine olumlu yönde etkisinin olduğunu göstermiştir. Gruplar arası karşılaştırma sonucunda ise öntest puanlarının etkisi kontrol edildiğinde, deney ve kontrol grubu öğrencilerinin bilgi işlemsel düşünme becerileri arasında deney grubu öğrencileri lehine anlamlı bir farklılık olduğu, programlama öz-yeterlik algıları arasında ise anlamlı bir farklılık olmadığı belirlenmiştir. Araştırma sonuçları, ters yüz sınıf modeli ile programlama öğretiminin öğrencilerin programlama öz-yeterlikleri üzerinde yüz-yüze öğretim kadar etkili olduğuna, bilgi işlemsel düşünme becerilerini kazandırmada ise yüz-yüze öğretimden daha etkili olduğuna yönelik ampirik kanıtlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the effects of teaching programming with the flipped classroom model on the computational thinking skills and programming self-efficacy of middle school students. The research was conducted with the matching-only pretest-posttest control group design. 46 sixth grade students (23 experimental, 23 control group) who were selected from non-random sampling methods and studying in a state middle school affiliated to the Ministry of National Education in the spring semester of 2023-2024 participated in the research voluntarily. The independent variable of the research is the programming teaching method, and the dependent variables are programming self-efficacy and computational thinking skills. During the research process, which was completed in seven weeks, the experimental group students learned programming with the flipped classroom model, while the control group students learned programming with the currently applied programming teaching method. The data collected with the demographic information form, programming self-efficacy scale and computational thinking scale were analyzed with descriptive statistics, independent samples t-test, dependent samples t-test and ANCOVA analysis. Before the experiment, it was determined that both groups were equal in terms of programming self-efficacy and computational thinking skills. The results of the within-subjects comparison showed that both methods had a positive effect on the programming self-efficacy and computational thinking skills of middle school students. When the effect of the pretest scores was controlled as a result of the between-subjects comparison, it was determined that there was a significant difference between the computational thinking skills of the experimental and control group students in favor of the experimental group students, but there was no significant difference between their programming self-efficacy perceptions. The research results provide empirical evidence that teaching programming with the flipped classroom model is as effective as teaching programming in a face-to-face classroom environment on students' programming self-efficacy and more effective in gaining computational thinking skills.