Dijitalleşme ve bilgi teknolojilerinin yenilik ve şirket performansına etkileri
The effects of digitalization and information technologies on innovation and company performance
- Tez No: 966455
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAT ERAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu araştırma, dijitalleşme ve bilgi teknolojilerinin yenilikçilik ve şirket performansı üzerindeki etkilerini kapsamlı bir şekilde incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın sonuçları, dijitalleşmenin bilgi teknolojilerini doğrudan ve olumlu şekilde etkilediğini göstermektedir. Buna ek olarak hem dijitalleşme hem de bilgi teknolojileri yenilikçilik üzerinde anlamlı ve pozitif etkiler yaratmaktadır. Yenilikçilik ise şirket performansını artıran en önemli faktörlerden biri olarak tespit edilmiştir. Bu bulgular, dijital dönüşüm ve teknolojik altyapı yatırımlarının, şirketlerin yenilik kapasitesini güçlendirdiğini ve bunun doğrudan performans artışına yansıdığını açıkça ortaya koymaktadır. Araştırma kapsamında, teknoloji yoğun sektörlerde faaliyet gösteren firmalarda çalışan 209 personelden toplanan veriler SPSS istatistik programı kullanılarak analiz edilmiştir. Faktör analizi, korelasyon ve regresyon analizleriyle gerçekleştirilen değerlendirmeler, tüm değişkenler arasındaki pozitif ve anlamlı ilişkileri desteklemektedir. Bu durum, yöneticilere dijitalleşme ve bilgi teknolojilerine yapılan yatırımların şirketin yenilik gücünü ve sonuç olarak performansını artırmada kritik bir rol oynadığını vurgulamaktadır. Aynı zamanda, araştırma yenilikçi stratejiler geliştirmek isteyen akademisyenler ve uygulayıcılar için de önemli bir referans niteliğindedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to comprehensively examine the effects of digitalization and information technologies on innovation and firm performance. The findings of the study indicate that digitalization has a direct and positive impact on information technologies. Moreover, both digitalization and information technologies significantly and positively influence innovation. Innovation, in turn, has been identified as one of the most critical factors enhancing firm performance. These results clearly demonstrate that investments in digital transformation and technological infrastructure strengthen firms' innovation capacities, which in turn directly contributes to improved performance. Within the scope of the research, data were collected from 209 employees working in firms operating in technology-intensive sectors and analyzed using the SPSS statistical software. The evaluations carried out through factor analysis, correlation, and regression analyses support the existence of positive and significant relationships among all variables. These findings emphasize that investments in digitalization and information technologies play a crucial role in enhancing a company's innovation capability and, consequently, its performance. At the same time, the research serves as a valuable reference for both academics and practitioners aiming to develop innovative strategies.