Beton dolgulu çelik kompozit elemanlardan oluşan kolon-kiriş birleşimlerinin moment taşıma kapasitesinin deneysel araştırılması
Experimental investigation on moment carrying capacity of column-beam connections consisting of concrete-filled steel composite members
- Tez No: 966468
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKERİM İLGÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Günümüzde beton dolgulu çelik elemanların kolon ve kiriş olarak ayrı ayrı kullanımı artmaktadır. Ancak bilimsel çalışmalarda ve uygulamalarda bu iki elemanın birlikte kullanımına rastlanılmamaktadır. Bu tez çalışması kapsamında beton dolgulu çelik kolon ve beton dolgulu çelik kirişlerin birleşimi analitik, numerik ve deneysel olarak incelenmiştir. Çalışma kapsamında 4 farklı birleşim tipi incelenmiştir. Birleşimlerin yük taşıma performanslarının karşılaştırılabilmesi için aynı birleşim tipleri içi boş çelik kolon ve içi boş çelik kiriş için de kullanılmıştır. Çalışmada 4 adet içi boş çelik kolon – içi boş çelik kirişlerden oluşan birleşim ve 4 adet beton dolgulu çelik kolon – beton dolgulu çelik kiriş olmak üzere toplam 8 adet deney numunesi tersinir-tekrarlanır yüklemeye maruz bırakılmıştır. Tersinir-tekrarlanır yükleme sonucunda elde edilen deneysel veriler kullanılarak, birleşimin rijitliği, moment – dönme eğrileri, yük – deplasman eğrileri, enerji sönümleme kapasitesi, süneklik oranı, performans hedefleri ve göçme modları değerlendirilmiştir. Birleşimler hem kendi aralarında hem de beton dolgulu numunelerle karşılaştırılmıştır. Ek olarak deneysel sonuçlar, sonlu elemanlar tabanlı ABAQUS paket programı yardımıyla modellenerek numerik sonuçlarla karşılaştırılmıştır. Çalışmanın sonucunda beton dolgulu çelik kolon – beton dolgulu çelik kirişlerden oluşan birleşimlerin, içi boş numunelere kıyasla daha fazla yük taşıma kapasitesine sahip olduğu, Çelik Yapıların Tasarım, Hesap ve Yapımına Dair Esaslar – 2018 yönetmeliğinde verilen plastik moment taşıma kapasitesini sağladığı ve numerik çalışmadan elde edilen sonuçlarla uyum içerisinde davranış gösterdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The utilization of concrete-filled steel parts as distinct columns and beams is on the rise. Nonetheless, in scientific research and applications, these two aspects are unutilized in connection. The present dissertation theoretically, numerically, and experimentally investigates the connection between concrete-filled steel columns and concrete-filled steel beams. The study explored four distinct connection kinds. To evaluate the load-bearing capacities of the connections, identical connection types were employed for both hollow steel columns and hollow steel beams. The investigation involved eight test specimens, comprising four hollow steel columns and beams, as well as four concrete-filled steel columns and beams, which were exposed to reversible-repetitive loading. The experimental data from reversible-repetitive loading were utilized to assess the connection's stiffness, moment-rotation curves, load-displacement curves, energy absorption capacity, ductility ratio, performance objectives, and failure modes. The connections were analyzed in relation to each other and to specimens filled with concrete. The experimental data were modelled using the finite element-based ABAQUS software and compared with the numerical outcomes. The study revealed that connections comprising concrete-filled steel columns and concrete-filled steel beams exhibit a superior load-carrying capacity compared to hollow specimens, fulfil the plastic moment carrying capacity stipulated in the Principles on Design, Calculation and Construction of Steel Structures – 2018 regulation, and converge with the findings from the numerical analysis.