Ming-Moğol ilişkileri (14. yüzyılın ortasından 17. yüzyılın ortasına kadar)
Relations between the Ming and Mongol (From the mid-14th century to the mid-17th century)
  1. Tez No: 966500
  2. Yazar: NUREDDİN İZBASAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TAŞAĞIL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 475
Özet
Çalışmamızın ana konusu 1368-1644 yılları arasında Ming Hanedanlığı ile Moğolistan'daki otoriteler arasındaki askeri, siyasi, kültürel ve ticari ilişkilerdir. Ming ve Mançu imparatorluğu döneminde yazılan Çince kaynak eserlerle 17.yüzyıl sonrası kaleme alınan Moğolca kronikler ışığında ana hatlarıyla açıklamaya çalıştığımız söz konusu ilişki Türkiye'de yapılan ilk doktora çalışmasıdır. Çalışmamız üç ana bölümden ve bir girişten oluşmaktadır. Giriş bölümünde önce araştırma yöntemimiz detaylıca açıklanmış olup çalışmamızın ana kaynakları, kaynakların nitel ve nicel özellikleri, çalışma konumuzun kapsama alanı, zamansal ve mekânsal sınırlamaları hakkında bilgi verildikten sonra toplam 40 adet Çince, dokuz adet Moğolca eserin tanıtımı yapıldı, en son araştırma konumuzla alakalı dünya çapında yapılan araştırma eserlerine değinildi. Çalışmamızın Birinci bölümünde Yuan Hanedanlığının son dönemlerinde başlayan isyanlar ve Ming Hanedanlığının kuruluş süreci, Moğolların Çin'den çekilmesinin ardından Ming ordusunun Moğolistan'a yönelik yaptığı askeri seferler ve Yuan Hanedanlığının bakiyesi olarak gördükleri askeri varlıklara karşı yaptığı mücadeleler anlatıldıktan sonra Ming Hanedanlığının dış ilişkilerinden kullandığı kuramlar, kurallar ve kurallar açıklanmaya çalışıldı. İkinci bölümün konusu Ming Hanedanlığının yükseliş döneminde Moğollarla kurduğu ilişkiler olup imparator Zhu Di döneminde Moğolistan'a yapılan askeri seferler, Tu Mu muharebesi ve Esen'in Pekin kuşatması gibi Ming-Oyrat savaşları, ticari ve siyasi ilişkileri açıklanmaya çalışıldı. Üçüncü bölüm ise Ming Hanedanlığının duraklama ve gerileme dönemindeki ilişkiler olup bu bölümün ana konusu Oyratların dağılış süreciyle beraber Cengiz Han soyundan gelen Moğol hanlarının yeniden otoriteyi ele alması, Moğolların İM bölgesine yeniden yerleşme süreci, Altan'ın Pekin kuşatması, Ming-Moğol barış anlaşması ve bu çerçevede açılan sınır pazarları, ilişkinin son evresi olarak Ming Hanedanlığının son dönemlerinde Sol Kanat Tümen Moğollarıyla arasında gerçekleşen ilişkiler açıklanmaya çalışıldı.
Özet (Çeviri)
The study examines the military, political, cultural, and commercial relations between the Ming Dynasty and Mongolian authorities from 1368 to 1644. Drawing from Chinese sources written during the Ming and Qing (Manchu) periods, as well as Mongolian chronicles composed after the 17th century, this research represents the first doctoral study on this subject conducted in Türkiye. The dissertation comprises three main sections and an introduction. The introduction details our research methodology, describing the primary sources, their qualitative and quantitative characteristics, and the study's scope, including temporal and spatial boundaries. We review 40 Chinese and nine Mongolian primary sources, followed by a survey of relevant international scholarship. The first section analyzes the late Yuan Dynasty rebellions and the Ming Dynasty's establishment. It examines the Ming army's military campaigns in Mongolia following the Mongols' retreat from China, and their confrontations with Yuan Dynasty remnants. This section also explores the Ming Dynasty's theoretical framework, rules, and principles governing foreign relations. The second section investigates Ming-Mongol relations during the Ming Dynasty's ascendancy, focusing on Emperor Zhu Di's Mongolian campaigns, the Ming-Oirat wars (including the Battle of Tumu and Esen's siege of Beijing), and the development of commercial and political ties. The third section covers relations during the Ming Dynasty's stagnation and decline. Key topics include the Oirats disintegration, the restoration of authority by Genghis Khan's Mongol descendants, Mongol resettlement in Inner Mongolia, Altan's siege of Beijing, the Ming-Mongol peace agreement, and the establishment of border markets. The section concludes by examining relations between the Ming Dynasty and the Left Wing Tümen Mongols during the dynasty's final years