Doğu-Batı ekseninde küresel sportif silahlanma yarışının etkileri
The effects of global sporting arms race in East-West axis
  1. Tez No: 966508
  2. Yazar: BERKAY AYVERDİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN SUNAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Sporun, uluslararası alanda ülkeler için bir güç ve prestij göstergesi haline gelmesi, devletlerarası rekabetçi bir ortam yaratmıştır. Bu rekabet,“Küresel Sportif Silahlanma Yarışı”(KSSY) olarak adlandırılmaktadır. Bu araştırmanın temel amacı, Doğu-Batı ekseninde KSSY'nin etkilerini; farklı tarihsel, siyasi ve sportif sistemlere sahip Türkiye, Almanya ve Rusya örneklemleri üzerinden karşılaştırmalı olarak analiz etmektir. Nitel araştırma desenlerinden karşılaştırmalı çoklu durum çalışması olarak tasarlanan bu çalışmada, veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme, doküman analizi ve gözlem kullanılmıştır. Elde edilen veriler, araştırmanın teorik çerçevesini oluşturan Spor Organizasyonu, Finansmanı, Katılımı ve Politikası temaları altında betimsel analize tabi tutulmuştur. Araştırma bulgularının geçerliği, görüşme, doküman analizi ve gözlem verilerinin kullanıldığı yöntemsel üçgenleme yoluyla doğrulanmıştır. Araştırma bulguları, Türkiye ve Rusya'nın merkeziyetçi ve devlet kontrolündeki spor yönetim yapıları nedeniyle KSSY'de benzer stratejiler izlediğini; buna karşın Almanya'nın ise federatif ve özerk yapısıyla kitle sporuna dayalı farklı bir model sergilediğini ortaya koymuştur. Özetle, her ülkenin KSSY'deki stratejisinin ve konumunun, kendi tarihsel mirası ve siyasi yapısı tarafından derinden etkilendiği ve merkeziyetçi modellerin elit spor başarısını hedeflerken, federal modelin geniş tabanlı katılımı önceliklendirdiği görülmüştür. Bu çalışma, farklı spor sistemlerini jeopolitik bir bağlamda karşılaştıran bir çerçeve sunmakta ve KSSY kavramını Türkiye spor yönetimi literatürüne kazandırmaktadır.
Özet (Çeviri)
The emergence of sport as an indicator of power and prestige for countries in the international arena has created a competitive environment among nations. This competition is referred to as the“Global Sporting Arms Race”(GSAR). The primary objective of this research is to comparatively analyze the effects of the GSAR on the East-West axis through the cases of Türkiye, Germany, and Russia, which possess distinct historical, political, and sporting systems. Designed as a comparative multiple-case study, this qualitative research design employed semi-structured interviews, document analysis, and observation as data collection tools. The collected data were subjected to descriptive analysis under the themes of Sport Organization, Finance, Participation, and Policy, which constitute the theoretical framework of the research. The validity of the research findings was confirmed through methodological triangulation, using data from interviews, document analysis, and observation. The findings have revealed that Türkiye and Russia follow similar strategies in the GSAR due to their centralized and state-controlled sports management structures. In contrast, Germany exhibits a different model based on mass sport, with its federative and autonomous structure. In summary, it has been observed that a country's historical legacy and political structure profoundly influence its strategy and position in the GSAR, and that centralized models target elite sport success. In contrast, the federal model prioritizes broad-based participation. This study presents a framework for comparing different sports systems in a geopolitical context and introduces the concept of GSAR to the Turkish sports management literature.