İlkokul öğrencilerinde akran zorbalığının ve sosyal-duygusal ve ahlaki gelişimlerinin çizgi film izlemeye ilişkin değişkenler bağlamında incelenmesi
Investigation of peer bullying and social-emotional and moral development of primary school students in the context of variables related to cartoon viewing
- Tez No: 966521
- Danışmanlar: PROF. FİLİZ ERBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırmada, ilkokul 3. ve 4. sınıf öğrencilerinin sosyal-duygusal ve ahlaki gelişim düzeyleri ile akran zorbalığı davranışlarının, çizgi film izleme durumları ve demografik değişkenler bağlamında incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma ilişkisel tarama modelinde desenlenmiştir. Araştırmanın, çalışma grubunu Düzce ilindeki ilkokullarda 3. ve 4. sınıflara devam eden 374 öğrenci oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak“Kişisel Bilgi Formu”,“Sosyal-Duygusal ve Ahlaki Gelişim Ölçeği”ve“Akran Zorbalığı Ölçeği”kullanılmıştır. Veriler normal dağılım göstermesi nedeniyle, bağımsız örneklem t testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ile test edilmiştir. Bulgular, çocukların sosyal-duygusal ve ahlaki gelişim düzeylerinin genel olarak orta seviyede, akran zorbalığı düzeylerinin ise yüksek düzeyde olduğunu ortaya koymuştur. Çocukların sosyal, duygusal ve ahlaki gelişimleri ve akran zorbalığı çocukların yaşına, çizgi film izleme süresine ve çizgi film izleme araçlarına göre incelendiğinde anlamlı farklar görülmemiştir. Akran zorbalığı davranışının kız çocuklarında daha fazla görüldüğü saptanmıştır. Çizgi filmlerin içeriklerine göre incelendiğinde ise şiddet ve karma içerikli çizgi filmlerin zorbalık davranışlarını artırdığı belirlenmiştir. Aynı zamanda aile arkadaşlık türünde çizgi filmleri izleyen çocukların dürüstlük puanları diğer gruplara göre daha yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the levels of social-emotional and moral development of primary school 3rd and 4th grade students, as well as their peer bullying behaviors, in the context of their cartoon-watching habits and demographic variables. The research was designed in a correlational survey model. The study group consisted of 374 students attending 3rd and 4th grades in primary schools in Düzce province. Data collection tools used were“Personal Information Form”,“Social-Emotional and Moral Development Scale”, and“Peer Bullying Scale”. Since data showed a normal distribution, independent sample t-test and one-way analysis of variance (ANOVA) were used for testing. The findings indicated that children's levels of social-emotional and moral development were generally at a moderate level, while their levels of peer bullying were high. When the social, emotional, and moral development of children and peer bullying were examined according to the children's age, cartoon-watching time, and cartoon-watching devices, no significant differences were observed. It was found that peer bullying behavior was more prevalent in girls. When examining cartoons based on their content, it was determined that cartoons containing violence and mixed content increased bullying behaviors. Additionally, children who watched cartoons in the genre of family and friendship were found to have higher honesty scores than other groups.