Kanıta dayalı ergoterapi uygulamalarında robotik hayvanların kullanımı ile çocukların nörogelişimsel farkındalığına etkisi incelenmesi
An experimental study on the effect of the use of robotic animals on children's neurodevelopmental awareness in evidence-based occupational therapy practices
- Tez No: 966549
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVDA ASQAROVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ergoterapi, Occupational Therapy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ergoterapi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ergoterapi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de henüz ergoterapistler arasında yaygınlaşmamış iki yenilikçi terapi yöntemi olan Robotik Hipoterapi (robotik at) ve Paro (robotik fok) cihazlarının, duyusal çalışmalarla birlikte terapi seanslarında ve bireylerin gelişimi bağlamında nasıl kullanılabileceğini ve bu yöntemlerin etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın örneklemini, İstanbul Feneryolu'nda bulunan Üsküdar Üniversitesi NP Feneryolu Tıp Merkezi'ne ergoterapi için başvuran 3–10 yaş arası çocuklar oluşturmaktadır. Değerlendirmeler, bakım verenlerin katılımıyla interaktif şekilde uygulanmış olup; Dunn Duyu Profil Testi, Berg Denge Testi ve Tinetti Denge ve Yürüme Testi kullanılmıştır. Çalışmaya katılan 30 danışanın 15'i kontrol grubunu, 15'i ise müdahale grubunu oluşturmuştur. Danışanların vestibüler sistem, taktil sistem, proprioseptif sistem, göz teması, el-göz koordinasyonu, denge-koordinasyon, vücut stabilizasyonu, görsel ve işitsel sistem, yönerge alma ve takibi ile vücut farkındalığı alanlarındaki sınırlılıklarına yönelik ergoterapi uygulamaları gerçekleştirilmiştir. Bu uygulamalara ek olarak Robotik Hipoterapi ve Paro cihazları da dahil edilmiştir. Müdahale grubunda, bu bütüncül yaklaşımla gelişim düzeylerinde artış gözlemlenmiştir. Yapılan literatür taramaları ve çalışma sonuçları doğrultusunda, Robotik Hipoterapi ve Paro kullanımının ergoterapi süreçlerini olumlu yönde etkilediği görülmüştür. Gelişimsel kazanımların daha hızlı ve etkili biçimde sağlandığı, özellikle sosyal problem çözme becerilerinde ilerleme kaydedildiği, danışanların sosyal ortamlarda daha rahat hissettikleri ve duyusal sınırlılıklarının azaldığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine how two innovative therapeutic methods, Robotic Hippotherapy (robotic horse) and Paro (robotic seal), which are not yet widely adopted by occupational therapists in Türkiye, can be integrated into sensory-based interventions and therapy sessions, and how they affect the developmental progress of individuals. The sample of this study consists of children between the ages of 3 and 10 who applied for occupational therapy at Üsküdar University NP Feneryolu Medical Center, located in the Feneryolu district of Istanbul. Evaluations were conducted interactively with caregivers using the Sensory Integration Profile Test, the Berg Balance Scale, and the Tinetti Balance and Gait Evaluation. The study included 30 participants, with 15 assigned to the control group and 15 to the intervention group. Occupational therapy sessions addressed limitations in the vestibular, tactile, and proprioceptive systems, as well as difficulties with eye contact, hand-eye coordination, balance and coordination, body stabilization, visual and auditory processing, instruction following, and body awareness. In addition to standard occupational therapy practices, Robotic Hippotherapy and the use of Paro were implemented in the intervention group. The results indicated significant improvements in the developmental levels of the participants. Based on the results of this study and the related literature, it was observed that the integration of Robotic Hippotherapy and Paro into occupational therapy sessions has a positive effect on therapeutic outcomes. These methods contributed to enhanced developmental gains, particularly in social problem-solving skills. Participants also appeared more comfortable in social environments, and a reduction in sensory-related limitations was noted.