Benign ve benign olmayan multipl sklerozda hastalık sürecinde etkisi olan genetik yolakların aktiflik seviyelerinin karşılaştırılması
Comparison of the activity levels of genetic pathways affecting the disease course in benign and non-benign multiple sclerosis
- Tez No: 966550
- Danışmanlar: PROF. RECAİ TÜRKOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nöroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Multipl skleroz'da özürlülük, hastalığın klinik tipine göre farklı düzeylerde oluşmaktadır. Çalışmada benign multipl skleroz, benign olmayan multipl skleroz ve sağlıklı kontrol olgularının periferik kan mononükleer hücrelerinde cDNA mikroarray teknikleriyle bu klinik tiplerin patogenezinden sorumlu gen ekspresyon düzeyleri (ED) araştırılmıştır. Gereç ve Yöntemler: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Haydarpaşa Numune Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi, Multipl Skleroz Polikliniği'nde klinik ve laboratuar takip kayıtları tutulan, relapsing remitting, 15 benign MS (BMS), 16 benign olmayan MS hastası (non-BMS) ve 38 sağlıklı gönüllü çalışmaya alınmıştır. Tüm hasta ve sağlıklı gönüllülere Rao'nun Kısa Tekrarlanabilir Nöropsikolojik Test Bataryası uygulanmış, kan örnekleri alınmış, cRNA izolasyonu, mikroarray hibridizasyon ve biyoinformatif analizi yapılarak patogenezde yer alabilecek ve klinik spektrum çeşitliliğini açıklayabilecek gen farklılıklarını saptama amaçlı 26083 gen taranmıştır. En anlamlı değişiklik bulunan 28 genin RT-PCR ile validasyonu yapılmıştır. Bulgular: B lenfosit işlevleri ile ilgili BANK1 ve BLK, hem B hem T lenfosit işlevleri ile ilgili olan SWAP70, TGFB1 ve ATP1B3 genlerindeki ekspresyon değişiklikleri validasyonda anlamlı saptanmıştır. BLK, BANK1 ve SWAP70 genlerinin ED'leri BMS ve non-BMS olguları arasında aynıyken; sağlıklı kontrollerle karşılaştırıldığında BLK'in non-BMS olgularında, BANK1'inse hem BMS hem de non-BMS olgularında ED'lerinin anlamlı derecede baskılandığı saptanmıştır. ATP1B3 ve TGFB gen düzeyleri non-BMS olgularında BMS ve sağlıklı kontrol olgularına göre anlamlı derecede düşüktür. TGFB'nın ED'siyle progresyon indeksi (p=0.034; R=-0.531), SWAP70 ve BANK1'in ED'siyle 25-adım test skorları (sırasıyla: p=0.002, R=0.730; p=0.007, R=0.646) ve BANK1'in ED'siyle EDSS skorları (p=0.020; R=0.576) arasında istatistiksel anlamlı korelasyon saptanmıştır. İncelenen genlerin ED'leriyle kognitif test skorları arasında korelasyon yoktur. BMS grubunda kognitif fonksiyonlarda sağlıklılara göre anlamlı bozulma görülmüştür. Sonuç: Bu tez çalışmasında BMS olgularında kognitif yıkımın diğer MS olgularınınkine eşit düzeyde olduğu bilgisi doğrulanmıştır. MS olgularında prognozu belirlemeye yardımcı olabilecek genetik faktörler tanımlanmış, MS patogenezinde rol alan mekanizmaların aydınlatılması yolunda B lenfositleri ile ilişkili yeni ipuçları bulunmuş ve MS'de olası tedavi yöntemlerinin geliştirilmesi amacıyla kullanılabilecek hedef moleküller belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: In different multiple sclerosis clinical types, diverse grades of disability occurs. We investigated neurocognitive decline and high numbers of genes which can explain the degree of disability in Benign and Non-benign Multiple Sclerosis (BMS / non-BMS) patients and healthy controls. Materials and Methods: In this study, 15 BMS and 16 non-BMS patients who are followed up in our Multiple Sclerosis Center, in Haydarpaşa Numune Training and Research Hospital and 38 healthy controls were evaluated. All 69 participants did Rao's Brief Repeatable Battery of Neuropsychological Tests and give their peripheric blood sample. Isolation of cRNA, microarray hybridisation and bioinformative analysis processes were implemented to the samples. With microarray procedure 26083 genes were scanned and the most statistically significant 28 genes were validated by RT-PCR. Results: In the consequence of RT-PCR validation expression levels of 5 genes were found statistically significant: BANK1 and BLK (which are associated with B lymphocyte functions); SWAP70, TGFB and ATP1B3 (which are associated with both B and T lymphocytes functions). In non-BMS group expression levels of BLK; in both BMS and non-BMS group expression levels of BANK1 were found supressed. Expression levels of ATP1B3 and TGFB were significantly decresed in non-BMS group compared to BMS group and healthy controls. Expression levels of TGFB and progression index (p=0.034, R=-0.531), expression levels of BANK1 and EDSS scores (p=0.020; R=0.576) were correlated each other. Also expression levels of SWAP70 and BANK1 were correlated with Timed 25-Foot-Walk test (respectively p=0.002, R=0.730; p=0.007, R=0.646). No correlation was found between neurocognitive test's scores and expression levels of these genes. In BMS group significant decline was found compared to healty controls. Conclusion: In this study genetic factors which help the prediction of MS prognosis were discribed and new clues about B lymphocytes roles in pathogenesis were found. These new informations can be used as new targets to treat MS. Also it is confirmed that the BMS patients have cognitive decline as severe as the non-BMS patients.