Kronik böbrek hastalığı olan periferik arter hastalarında karbondioksit ile yapılan dijital substraksiyon anjiyografinin hastaların klinik parametrelerie etkisinin incelenmesi
The effect of carbon dioxide-based digital subtraction angiography on clinical parameters in peripheral artery disease patients with chronic kidney disease
- Tez No: 966631
- Danışmanlar: PROF. DR. SADIK ERYILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Giriş ve Amaç: Kronik böbrek hastalarında, periferik arter hastalığının tanı veya tedavi sürecinde kullanılan iyotlu kontrast maddeler, kontrast nefropatisi riskini artırabilir hatta bazı olgularda geri dönüşümsüz böbrek yetmezliğine ve diyaliz ihtiyacına yol açabilmektedir. Bu durumda karbondioksit, iyotlu kontrast madde yerine güvenli bir alternatif olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada, CO2-DSA'nın kronik böbrek hastalarının klinik parametrelerine etkisini incelemek amaçlanmıştır. Yöntem: Ocak 2023 - Mayıs 2025 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı kliniğinde periferik damar hastalığına yönelik endovasküler girişim uygulanan 34 kronik böbrek hastası çalışmaya dahil edilmiştir. İşlem sırasında kapnografi ile end tidal volüm ölçümü, tansiyon, elektrokardiyografik değişimler, solunum düzeni, kan gazı ölçümleri hasta takip formundan elde edilmiştir. Kullanılan karbondioksit miktarı ve işlem süresi ameliyat notlarından elde edilmiştir. İşlemden 48 saat sonraki renal fonksiyon laboratuvar testleri retrospektif olarak incelenmiştir. Preoperatif ve postoperatif değerlerin karşılaştırılması, karbondioksitin hemodinamik değişimler üzerindeki etkisi Spearman Rank korelasyon, Wilcoxon Signed Ranks ve Mann Whitney U testi kullanılarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: In patients with chronic kidney disease (CKD), the use of iodinated contrast agents during the diagnosis or treatment of peripheral arterial disease may increase the risk of contrast-induced nephropathy and, in some cases, lead to irreversible renal failure requiring dialysis. In such cases, carbon dioxide (CO₂) is considered a safe alternative to iodinated contrast agents. This study aims to evaluate the effects of CO₂ digital subtraction angiography (CO₂-DSA) on the clinical parameters of patients with CKD. Methods: A total of 34 patients with chronic kidney disease who underwent endovascular intervention for peripheral arterial disease at the Department of Cardiovascular Surgery, Ankara University Faculty of Medicine, between January 2023 and May 2025 were included in this study. During the procedure, data on end-tidal CO₂ (ETCO₂) measurements via capnography, blood pressure, electrocardiographic changes, respiratory patterns, and blood gas analyses were obtained from patient monitoring forms. The amount of CO₂ used and the duration of the procedure were obtained from surgical notes. Renal function test results obtained 48 hours postoperatively were retrospectively reviewed. Preoperative and postoperative values were compared, and the effects of CO₂ on hemodynamic changes were analyzed using Spearman's rank correlation, Wilcoxon signed-rank, and Mann–Whitney U tests. A p-value of