Kızılelma Dergisi'nde yer alan Türklük, Türkçülük, Milliyetçilik ve Moskofluk konulu yazıların muhteva analizleri ve değerlendirilmesi (1947-1948)
Content analysis and evaluation of articles on Turkishness, Turkism, Nationalism and Muscovite in Kızılelma Magazine (1947-1948)
  1. Tez No: 966661
  2. Yazar: ASKHAT ASKARBEKOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ERDOĞDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Cumhuriyet dönemi milliyetçi dergiler Türkçülüğü ön plana çıkarırken antikomünist bir çizgi takip etmişlerdir. Ayrıca İkinci Dünya Savaşı yıllarında ve sonrasında Sovyetler Birliği'nin Türkiye'ye yönelik siyaseti de Türkiye'de antikomünist cephenin güçlenmesine ve milliyetçi yayınların çoğalmasına sebep olmuştur. Bu çalışmada 1940'lardaki Türkiye'nin politik ve sosyal durumu milliyetçi aynı zamanda antikomünist bir dergi örneğinde ele alınıp incelenmektedir. Araştırmanın temel kaynağı 1947-1948 yıllarında yayınlanmış olan Kızılelma dergisidir. Çalışmada derginin tüm yayın hayatı boyunca çıkarılan 16 sayısı içerisinde yer alan Türklük, Türkçülük, milliyetçilik ve Moskoflukla ilgili toplam 100 makalenin içerik analizi ve değerlendirmesi yapılmıştır. Analizi ve değerlendirmesi yapılan makaleler içeriklerine göre tarih, siyaset/politika, sosyal ve biyografik içerikli olarak tasnif edilerek kendi aralarında karşılaştırması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
During the Republican era, nationalist journals in Turkey prioritized Turkism and followed an anti-communist line. Moreover, the Soviet Union's policies toward Turkey during and after the Second World War contributed to the strengthening of the anti-communist front in Turkey and led to an increase in nationalist publications. This study examines the political and social conditions of 1940s Turkey through the example of a nationalist and at the same time anti-communist journal. The primary source of the research is Kızılelma, a journal published in 1947–1948. The study analyzes and evaluates a total of 100 articles dealing with themes such as Turkishness, Turkism, nationalism, and“Moskovluk”(a pejorative term for Russian/Soviet influence) across all 16 issues of the journal published during its entire run. The analyzed articles were classified by their content into historical, political, social, and biographical categories, and were compared within and across these classifications.