Bir eğitim aile sağlığı merkezine kayıtlı 40 yaş ve üzerindeki tip 2 diyabetes mellitus hastalarının mikrovasküler ve makrovasküler komplikasyon sıklığı
Prevalence of microvascular and macrovascular complications in type 2 diabetes mellitus patients aged 40 years and older registered at a educational family health center
- Tez No: 966662
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜLKÜ SUR ÜNAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Giriş ve Amaç: Diyabet sıklığı her geçen gün artan önemli bir sağlık sorunudur. Uzun dönem komplikasyonlarının optimum kan şekeri regülasyonu ve komplikasyonların taranmasıyla önlenebileceği bilinmektedir. Bu çalışmada bir eğitim aile sağlığı merkezindeki 40 yaş ve üzerindeki tip 2 diyabetes mellitus tanılı hastaların mikrovasküler ve makrovasküler komplikasyon sıklığını saptamak amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmamız kesitsel tipte bir çalışmadır. Hastaların sosyodemografik özellikleri, ek hastalıkları, kullandıkları ilaçlar vb bilgileri veri toplama çizelgesine kaydedildi. Diyabetik retinopati tespitine yönelik direkt oftalmoskop kullanılarak hastaların göz dibi muayenesi yapılmıştır. Diyabetik nöropatiye yönelik monofilaman ve iğne batırma testiyle yüzeyel duyu muayenesi, diyapozon testi ile vibrasyon duyusu muayenesi, ortostatik hipotansiyon muayenesi ile otonom nöropati tespit edilmiştir. Hastanın son üç ayda verdiği idrar tetkiki kontrol edilerek proteinüri veya mikroalbuminüri tespit edilmiştir. Makrovasküler komplikasyonlara yönelik hastaya aterosklerotik kardiyovasküler hastalık geçmişi, periferik arter hastalığı, serebrovasküler hastalık geçmişi sorulmuştur. Elde edilen veriler ile tanımlayıcı ve karşılaştırmalı analizler yapılmıştır. Bulgular: Çalışmaya toplam 115 hasta dahil edilmiştir. Çalışmanın sonunda makrovasküler komplikasyon sıklığı %21,7, diyabet nöropati sıklığı %27,8, diyabetik retinopati sıklığı %20,9, diyabetik nefropati sıklığı %10,4, diyabetik ayak ülseri sıklığı %0,9 bulunmuştur. Sonuç: Tip 2 diyabet hastalarının metabolik kontrol düzeylerinin hedef düzeylere ulaşma oranının yetersiz olduğunu ve buna bağlı olarak mikro ve makrovasküler komplikasyon prevalansının anlamlı bir seviyede bulunduğunu ortaya koymuştur. Diyabet sürelerinin artması ile komplikasyon sıklıklarının anlamlı bir şekilde arttığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction:Diabetes is a significant health problem with an increasing prevalence worldwide. It is known that its long-term complications can be prevented through optimal blood glucose regulation and regular screening for complications. This study aimed to determine the frequency of microvascular and macrovascular complications among patients aged 40 years and older who were diagnosed with type 2 diabetes mellitus and registered at an educational family health center. Methods: This was a cross-sectional study conducted between November 2024 and February 2025. Sociodemographic characteristics, comorbidities, medications used, and other relevant data were recorded on a data collection form. Fundus examination of patients was performed using a direct ophthalmoscope to detect diabetic retinopathy. Superficial sensory examination for diabetic neuropathy was carried out using monofilament and pinprick tests, vibratory sensation was assessed with a tuning fork, and autonomic neuropathy was evaluated through orthostatic hypotension testing. Urine tests from the last three months were reviewed to detect proteinuria or microalbuminuria. For macrovascular complications, patients were questioned regarding their history of atherosclerotic cardiovascular disease, peripheral artery disease, and cerebrovascular disease. Results: A total of 115 patients were included in the study. At the end of the study, the prevalence of macrovascular complications was found to be 21.7%, diabetic neuropathy 27.8%, diabetic retinopathy 20.9%, diabetic nephropathy 10.4%, and diabetic foot ulcer 0.9%. Conclusion: The study revealed that the metabolic control levels of patients with type 2 diabetes were insufficient in achieving target goals, and consequently, the prevalence of microvascular and macrovascular complications was significantly high. It was also determined that the frequency of complications increased significantly with the duration of diabetes.