Sivas çubukçuluğu
The tradition of stick-making in Sivas
- Tez No: 966683
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMEL ERKAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: El Sanatları Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu tez çalışması, Sivas iline özgü geleneksel bir el sanatı olan çubukçuluğu tarihsel, teknik ve kültürel yönleriyle incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmada, çubuk yapımında kullanılan hammaddeler, üretim süreçleri, araç-gereçler ve süsleme teknikleri ayrıntılı biçimde ele alınmıştır. Sivas çubukçuluğu, özellikle tütün kültürüyle bağlantılı olarak gelişmiş; işlevsel yönünün yanı sıra estetik değerleriyle de bir zanaat kimliği kazanmıştır. Araştırmada alan yazını taranmış, arşiv belgeleri incelenmiş, ayrıca günümüzde bu sanatı sürdüren ustalardan Abdulkaya Yazarlı ile görüşmeler yapılmıştır. Ustanın atölyesinde gerçekleştirilen gözlemler, çubuk yapımının Germişek ağacı gibi yerel malzemelerden başlanarak torna, oyma, kezzaplama, sargı ve süsleme aşamalarına kadar geleneksel yöntemlerle sürdürüldüğünü ortaya koymuştur. Abdulkaya Yazarlı, mesleğini ailesinden öğrenmiş, geleneksel teknikleri yaşatan sayılı ustalardan biri olarak dikkati çekmektedir. Çubukçuluk, usta-çırak ilişkisi yoluyla kuşaktan kuşağa aktarılmış; ancak günümüzde sınırlı sayıda usta tarafından icra edildiği için yok olma tehlikesi altındadır. Bu çalışma, Sivas çubukçuluğunu somut olmayan kültürel miras bağlamında belgelemiş, gelecek kuşaklara aktarılmasına katkı sağlamayı hedeflemiştir. Ayrıca, el sanatları alanında geleneksel tekniklerin korunması ve modern tasarımlarla yeniden yorumlanması bakımından da önemli bir örnek teşkil etmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine Çubukçuluk, a traditional handicrft unique to the province of Sivas, in its historical, technical, and cultural aspects. The research focuses on the raw materials used in pipe-making, the production processes, the tools and equipment employed, as well as the decorative techniques. Sivas pipe-making developed in relation to tobacco culture and, over time, gained an identity as a craft with both functional and aesthetic qualities. During the research process, the literature was reviewed, historical documents were examined, and in-depth interviews and observations were conducted with Abdulkaya yazarli, one of the few remaining masters still practicing this craft in Sivas today. Abdulkaya yazarli, who learned the craft from his family, continues production by preserving traditional techniques. The information he provided revealed how local materials such as the Germişek tree are selected and how the stages of turning, carving, etching, wrapping, and decoration are applied in contemporary practice. Transmitted from generation to generation through the master-apprentice relationship, this handicraft is now practiced by only a limited number of people and is at risk of disappearing. This study aims to document Sivas pipe-making as an element of intangible cultural heritage and contribute to its transmission to future generations. Furthermore, it emphasizes the importance of preserving traditional techniques in the field of handicrafts and reinterpreting them through modern designs.