Hemşirelerin basınç yaralanması yönetimine ilişkin öz yeterlilik düzeylerinin belirlenmesi
Determining nurses' self-efficacy levels in pressure injury management
- Tez No: 966684
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU EREK KAZAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Araştırma, hemşirelerin basınç yaralanması yönetimine ilişkin öz yeterlilik düzeylerinin belirlenmesi amacıyla kesitsel olarak yapılmıştır. Araştırma, Eylül- Aralık 2024 tarihleri arasında, Ankara Bilkent Şehir Hastanesinde yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini, Ankara Bilkent Şehir Hastanesi'nde geriatri, palyatif bakım, cerrahi ve dahiliye kliniği ile cerrahi ve dahiliye yoğun bakım kliniklerinde çalışan toplam 420 hemşire oluşturmuştur. Araştırmada örneklem seçimine gidilmemiş, araştırmaya gönüllü olarak katılmayı kabul eden 400 hemşire örneklemi oluşturmuştur. Araştırmanın verileri,“Tanıtıcı Özellikler Formu”ve“Hemşireler için Basınç Yaralanması Yönetimi Öz Yeterlilik Ölçeği”(BYY-ÖYÖ) kullanılarak toplanmıştır. Verilerin Değerlendirilmesinde sayı, yüzde, ortalama ve standart sapma, bağımsız t testi, tek yönlü varyans analizi, Bonferroni testi uygulanmıştır. Araştırmanın yapılabilmesi için etik kurul izni ve kurum izni ile hemşirelerden yazılı izin alınmıştır. Araştırmada hemşireler İçin Basınç Yaralanması Yönetimi Öz Yeterlilik Ölçeği (BYY-ÖYÖ) toplam puan ortalaması X̅=55.18±12.26 olarak saptanmış olup öz yeterliliklerinin orta düzeyde olduğu belirlenmiştir. Hemşirelerden 29 yaş üstü, lisansüstü mezunu olan, mesleğinde 10 yıl ve üzeri çalışan, basınç yaralanmaları ile ilgili eğitim alanların öz yeterliliklerinin diğerlerinden daha yüksek olduğu belirlenmiştir (p0.05). Araştırma sonucunda hemşirelerin basınç yaralanması yönetiminde öz yeterliliklerinin orta düzeyde olduğu görülmüştür. Hemşirelerin basınç yaralanmalarının yönetimiyle ilgili gelişmeleri yakından takip ederek bilgi düzeylerini arttırmaları önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This cross-sectional study aimed to determine nurses' self-efficacy levels in the management of pressure injuries. The research was conducted between September and December 2024 at Ankara Bilkent City Hospital. The population consisted of 420 nurses working in geriatrics, palliative care, surgical and internal medicine units, as well as surgical and internal intensive care units. No sampling method was used; instead, the sample comprised 400 nurses who voluntarily agreed to participate. Data were collected using a“Descriptive Characteristics Form”and the Pressure Ulcer Management Self-Efficacy Scale (PUM-SES)". In the analysis of the data, descriptive statistics, independent samples t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), and Bonferroni post-hoc test were employed. Ethical approval, institutional permission, and written informed consent from the nurses were obtained prior to data collection. The mean total score of the PUM-SES was found to be X̅ = 55.18 ± 12.26, indicating that nurses had a moderate level of self-efficacy in pressure injury management. It was found that nurses who were older than 29, held a postgraduate degree, had 10 or more years of professional experience, and had received training related to pressure injuries had significantly higher self-efficacy scores (p < 0.05). In conclusion, nurses' self-efficacy in pressure injury management was found to be at a moderate level. It is recommended that nurses improve their knowledge by closely following developments in the field of pressure injury management and by actively participating in relevant training programs.