Farkındalık eğitim programının okul çağı çocuklarının özel gereksinimi olan çocuklarla ilgili tutumlarına etkisi: Bir karma yöntem araştırması
The effect of awareness education programme on school age children's attitudes towards children with special needs: A mixed-methods study
- Tez No: 966685
- Danışmanlar: PROF. DR. RANA YİĞİT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Amaç: Araştırmada gerçekleştirilen farkındalık eğitim programının okul çağı çocuklarının özel gereksinimi olan çocuklarla ilgili tutumlarına etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Tek grupta karma metodoloji iç içe müdahale deseninde planlanan araştırma Eylül 2023- Mart 2024 tarihleri arasında Mersin ilinde bir ilkokulda gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemi güç analizi kullanılarak belirlenmiş olup 9-10 yaş aralığında 36 çocuk dahil edilmiştir. Verilerin toplanmasında Tanıtıcı Bilgi Formu, Chedoke-Mc Master Engelli Çocuklara Yönelik Tutum Ölçeği, Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu ile tematik analiz ve resim analizi kullanılmıştır. Nicel verilerin analizinde normal dağılım gösteren değerler için parametrik, normal dağılım göstermeyen değerler için non-parametrik testler, tekrarlı ölçümlerde Anova testi kullanılmıştır. Görüşme bulguları, hikaye tamamlama ve resimlerin analizi bilgisayar destekli içerik analizi yöntemiyle yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of the study was to examine the effect of the awareness training programme on the attitudes of school-age children towards children with special needs. Methods: The study, which was planned as a single-group mixed methodology nested intervention design, was conducted at a primary school in Mersin between September 2023 and March 2024. The sample for the study was determined using power analysis and included 36 children aged 9-10 years. Data were collected using an introductory information form, the Chedoke-McMaster Attitude Scale for Children with Disabilities, a semi-structured interview form, thematic analysis, and picture analysis. In the analysis of quantitative data, parametric tests were used for values showing normal distribution, non-parametric tests were used for values not showing normal distribution, and the ANOVA test was used for repeated measurements. Content analysis was performed with the support of a computer program in the analysis of interview findings, story completion, and pictures.