Periodontal durum ve ağız sağlığı bilinç düzeyi arasındaki etkileşim: Klinik ve sosyodemografik faktörlerin analizi
The interaction between periodontal status and oral health awareness: Analysis of clinical and sociodemographic factors
- Tez No: 966689
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİKRET İPEK
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, periodontal sağlık durumu ile ağız sağlığı bilinç düzeyi arasındaki ilişkiyi değerlendirmek ve bu ilişkide klinik ve sosyodemografik faktörlerin rolünü analiz etmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya, Dicle Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Periodontoloji Anabilim Dalı'na başvuran 315 katılımcı dahil edildi. Katılımcılar klinik periodontal muayene bulgularına göre 2017 AAP/EFP periodontal hastalık sınıflamasına uygun olarak Sağlıklı (S), Gingivitis (G) ve Periodontitis (P) gruplarına ayrıldı. Her periodontal sağlık grubuna, klinik muayene ile uygunluk kriterlerini gösteren bireyler arasından eşit sayıda katılımcı dahil edilmiştir (n=105). Periodontitis grubu ayrıca evre ve derece alt sınıflandırmalarıyla değerlendirildi. Katılımcıların, sosyodemografik verileri ve ağız hijyeni alışkanlıkları ile ağız sağlığı bilinç düzeyini kapsayan anket uygulandı. Klinik muayenede; plak indeksi, gingival indeks, sondalamada cep derinliği, klinik ataşman kaybı değerlendirildi. Veriler istatistiksel analiz yöntemleri kullanılarak değerlendirildi. Bulgular: Katılımcıların yaş ortalaması 41 yıl olup %48,6'sı kadındı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to evaluate the relationship between periodontal health status and oral health awareness and to analyze the role of clinical and sociodemographic factors in this relationship. Materials and Methods: The study included 315 participants who applied to Dicle University Faculty of Dentistry, Department of Periodontology. Participants were divided into Healthy (H), Gingivitis (G) and Periodontitis (P) groups according to the 2017 AAP/EFP periodontal disease classification based on clinical periodontal examination findings. In order to eliminate imbalances in the distribution of natural presentation, the sample was balanced to include 105 patients from each group. The periodontitis group was further subcategorized by stage and grade. A questionnaire covering sociodemographic data, oral hygiene habits and oral health awareness level was applied. Plaque index, gingival index, probing depth, and clinical attachment loss were evaluated during clinical examination. Data were evaluated using statistical analysis methods. Results: The mean age of the participants was 41 years and 48.6% were female.