Açık sicil ve kolay bayrak uygulaması
Open registry and flag of convenience
- Tez No: 966697
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ CANER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Bu yüksek lisans tezi,“Açık Sicil ve Kolay Bayrak”başlığı altında, küresel deniz ticaretindeki bu uygulamaların hukuki, ekonomik ve sosyal boyutlarını derinlemesine incelemektedir. Çalışmanın temel odağı, gemi sahiplerine sağladığı vergi muafiyetleri, düşük tescil maliyetleri ve esnek mürettebat düzenlemeleri gibi avantajlarla dünya deniz ticaret filosunun önemli bir kısmını etkileyen bu sistemlerin yol açtığı sorunlardır. Bu sorunlar arasında bayrak devleti sorumluluğundaki zafiyetler, çevresel güvenlik riskleri ve mürettebat hakları ihlalleri öne çıkmaktadır. Araştırma, gemi ile bayrak devleti arasındaki“gerçek bağ”ilkesinin açık sicil uygulamalarıyla nasıl aşındığını detaylı bir şekilde analiz etmektedir. Buna ek olarak, Türk Ticaret Kanunu'nda gemi tanımı ile gemi sicili kavramının tarihsel gelişimi, farklı sicil türleri ve işlevleri titizlikle incelenmiştir. Tez, Uluslararası Taşımacılık İşçileri Federasyonu (ITF) ve Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) gibi uluslararası kuruluşların kolay bayrak uygulamalarının olumsuz etkileriyle mücadeledeki rolünü ve bu kapsamda alınan önlemleri ele almaktadır. Ayrıca, Türk Uluslararası Gemi Sicili (TUGS) uygulamaları ile Norveç, Danimarka ve Malta gibi ülkelerdeki uluslararası sicil örnekleri karşılaştırmalı olarak değerlendirilmekte, böylece açık sicil uygulamalarının uluslararası hukukla uyumu yeni bir akademik perspektiften sorgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This master's thesis, under the title“Open Register and Flag of Convenience,”thoroughly examines the legal, economic, and social dimensions of these practices in global maritime trade. The core focus of the study is on the problems caused by these systems, which attract a significant portion of the world's merchant fleet due to the advantages they offer to shipowners, such as tax exemptions, low registration costs, and flexible crew arrangements. These issues particularly include weaknesses in flag state responsibility, environmental safety risks, and violations of crew rights. The research meticulously analyzes how the“genuine link”principle, which posits a substantial connection between a ship and its flag state, is eroded by open register practices. Furthermore, the definition of a ship under the Turkish Commercial Code, along with the historical development, types, and functions of the ship register concept, has been carefully investigated. The thesis also addresses the role of international organizations, such as the International Transport Workers' Federation (ITF) and the International Labour Organization (ILO), in combating the negative impacts of flag of convenience practices, and the measures taken in this regard. Additionally, the applications of the Turkish International Ship Register (TUGS) are comparatively evaluated with examples of international registers from countries like Norway, Denmark, and Malta. This comparative analysis critically questions the compatibility of open register practices with international law from a new academic perspective.